Liczba zakażeń w Izraelu przekroczyła 2 miliony od początku pandemii

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP19 stycznia 2022 18:52

Liczba zakażeń koronawirusem w Izraelu przekroczyła 2 mln osób, licząc od marca 2020 r., tj. od początku pandemii. Kraj zmaga się obecnie z jej piątą falą spowodowaną przez wariant omikron.

Liczba zakażeń w Izraelu przekroczyła 2 miliony od początku pandemii
Izrael zmaga się z omikronem Fot. Shutterstock
  • Liczba zakażeń koronawirusem w Izraelu przekroczyła 2 mln osób, licząc od marca 2020 r.
  • Prawie 150 tys. dzieci przebywa na kwarantannach i nie chodzi z tego powodu do szkoły
  • Z tego samego powodu 1209 lekarzy i 2540 pielęgniarek nie jest w stanie chodzić do pracy

- Od marca 2020 r. w Izraelu koronawirusem zaraziły się 2 mln osób, a sytuacja epidemiczna wciąż się pogarsza. Obecnie ponad 500 zakażonych osób znajduje się w poważnym stanie - poinformował w środę dziennik "the Times of Israel".

Przybywa lekarzy i pielęgniarek na kwarantannie

Jak podała gazeta, prawie 150 tys. dzieci nie uczęszcza do szkół, bo przebywa na kwarantannach. Z tego samego powodu 1 209 lekarzy i 2 540 pielęgniarek nie jest w stanie chodzić do pracy.

W centrach medycznym Hadassa w Jerozolimie - w skład których wchodzą szpitale w dzielnicy Ein Kerem i przy górze Skopus - jeden na dziesięciu pracowników znajduje się na zwolnieniu lekarskim.

- To nie sprawia, że szpital nie jest w stanie funkcjonować, ale bardzo utrudnia opiekę nad chorymi - mówi prof. Joram Weiss, dyrektor generalny placówek. Dodał, że pozostali pracownicy biorą dodatkowe zmiany, ale braki kadrowe i tak wpływają na pacjentów.

To tu kampania szczepień przebiegała najszybciej

Przypomnijmy. O nadejściu piątej fali pandemii premier Naftali Benet poinformował 19 grudnia ub.r.

- Omikron nadciąga. Za trzy, cztery tygodnie nie będzie żadnych wątpliwości co do tego - stwierdził wówczas premier.

Ogłosił też po konsultacjach z ekspertami, że wszyscy mieszkańcy kraju powyżej 60 lat, personel medyczny oraz osoby z obniżoną odpornością, będą mieli prawo do czwartej dawki szczepionki przeciw Covid-19.

Izrael był krajem, w którym pierwsza, rozpoczęta rok temu kampania szczepień przebiegała najszybciej - przypomina agencja Reutera. Dodaje, że również w tym państwie, jako jednym z pierwszych, zaobserwowano stopniowy spadek ochrony dawanej przez preparat. Reakcją było uruchomienie programu powszechnych szczepień przypominających.
 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum