Liczba ofiar bakterii EHEC w Niemczech wzrosła do 34

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2011 19:03

Dwie kolejne osoby zmarły w Niemczech w wyniku zatrucia wywołanego groźnym szczepem pałeczki okrężnicy EHEC. Liczba ofiar śmiertelnych bakterii wzrosła w tym kraju do 34.

Liczba ofiar bakterii EHEC w Niemczech wzrosła do 34
Nie podano żadnych informacji na temat dwóch ostatnich ofiar śmiertelnych. Na 34 osoby zmarłe w Niemczech, zgon 22 był spowodowany zespołem hemolityczno-mocznicowym (HUS). Jedyną ofiarę śmiertelną poza Niemcami odnotowano w Szwecji.

Światowa Organizacja Zdrowia zarejestrowała 3255 potwierdzonych lub podejrzanych przypadków zakażeń w 16 krajach. W niemal wszystkich przypadkach osoby chore miały kontakt z Niemcami.

Niemieckie władze sanitarne 11 czerwca potwierdziły, że źródłem zakażenia były kiełki pochodzące z uprawy ekologicznej Gaertnerhof w Bienenbuettel w Dolnej Saksonii. Minister rolnictwa Dolnej Saksonii Gert Lindemann oświadczył jednak w sobotniej prasie, że „uprawa zachowywała wysokie standardy sanitarne” i "według wszelkiej dostępnej wiedzy” nie doszło tam do uchybień.

Instytut Roberta Kocha rekomenduje wstrzymanie się od jedzenia kiełków do momentu wydania nowego zalecenia. Ostrzeżenie przed spożywaniem ogórków, pomidorów i sałaty zniesiono w Niemczech 10 czerwca.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum