
Pierwszy od dwóch tygodni przypadek zarażenia ebolą wykryto w piątek (20 marca) w Liberii - poinformował przedstawiciel służby zdrowia. Nowy przypadek komplikuje wysiłki władz tego kraju zmierzające do uznania Liberii za kraj wolny od eboli.
Zarażony pacjent pochodzi z Caldwell, przedmieść stołecznej Monrovii, niedaleko miejsca, gdzie ostatnio wykryto liczne przypadki zakażeń.
- Dzisiaj w szpitalu prowadzonym przez organizację Lekarze bez Granic (MSF) u jednego pacjenta zdiagnozowano ebolę - powiedział rzecznik MSF w Monrovii.
Władze Liberii liczyły, że w kwietniu będą mogły oficjalnie ogłosić koniec epidemii. Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) można to zrobić 42 dni (dwa pełne okresy inkubacji choroby) po tym, gdy w kraju nie zostanie potwierdzony nowy przypadek choroby. Ostatniego pacjenta z centrum leczenia eboli w Monrovii wypuszczono 5 marca.
Od wybuchu epidemii w trzech krajach Afryki Zachodniej - Liberii, Gwinei i Sierra Leone - które w największym stopniu zostały dotknięte ebolą, w zeszłym roku zmarło ponad 10 200 osób. Dwa ostatnie kraje wciąż zmagają się z nowymi zachorowaniami, choć ich liczba jest znacznie niższa niż w poprzednich miesiącach.
Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową.


CZYTAJ TAKŻE
- ŚR, 21:27 Minister zdrowia: przekroczyliśmy w kraju liczbę miliona szczepień
- ŚR, 21:11 Sutkowski: niektóre branże można otwierać , ale "z bardzo dużym umiarem"
- ŚR, 20:30 Francja: młodzi stanowią zaledwie 0,6 proc. ofiar śmiertelnych COVID-19
- ŚR, 19:59 Kosiniak-Kamysz: rekordy zgonów, chaos ze szczepieniami, a władza wywołuje ideologiczną wojnę
- ŚR, 19:28 Eksperci: chorzy z ciężką postacią AZS pilnie potrzebują pomocy, system ich nie zauważa
- ŚR, 19:14 Kielce: szpital zespolony wstrzymał szczepienia personelu z grupy zero
- ŚR, 18:57 WHO: wariant brytyjski koronawirusa już w 70 krajach, a południowoafrykański - w 31
- ŚR, 18:37 Narasta konflikt między Komisją Europejską a koncernem AstraZeneca
- ŚR, 18:06 GCZD zapłaci 700 tys. zł zadośćuczynienia po śmierci półrocznej dziewczynki
- ŚR, 17:35 Podwójne zapisy na szczepienia w wielkopolskiej przychodni. Kto winny zamieszaniu?
- ŚR, 17:14 RPP: wciąż największym problemem pacjentów jest dostęp do świadczeń
- ŚR, 16:53 MZ: zamówiliśmy w sumie 87 mln dawek szczepionek
- 1 Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce wynosi 1 489 512, zmarło 36 054 pacjentów
- 2 Lekarz: po zaszczepieniu się "wrzuciłem na luz". To może być woda na młyn dla antyszczepionkowców
- 3 System szpitalnej oceny technologii medycznych położy kres nietrafionym inwestycjom?
- 4 Fizjoterapeuci, diagności i farmaceuci chcą się szkolić i szczepić przeciw koronawirusowi
- 5 MZ: ponowna zmiana standardu organizacyjnego teleporady w POZ - projekt rozporządzenia
- 6 Rzecznik MZ zapowiada bon na podstawową diagnostykę - to plan odbudowy zdrowia Polaków
- 7 NIPiP pisze do ministra: potrzebne pilne wznowienie szczepień w grupie zero
- 8 Stanowisko konsultanta krajowego ws. szczepień przeciwko Covid-19 u pacjentek z nowotworami ginekologicznymi
- 9 RPP: dochodzenie roszczeń związanych ze szczepieniami na drodze sądowej jest teoretyczne
- 10 Dworczyk i Niedzielski: analizujemy zakupy szczepionek poza mechanizmem europejskim
- 11 Badanie serologiczne w Krakowie: niemal 50 proc. nauczycieli przeszło COVID-19 nie wiedząc o tym
- 12 Adam Niedzielski: jestem za utrzymaniem obecnych restrykcji
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych