PAP/Rynek Zdrowia | 05-03-2015 15:34

Liberia: ostatni pacjent opuścił centrum leczenia eboli

Z centrum leczenia eboli na przedmieściach stolicy Liberii Monrovii wypuszczono w czwartek (5 marca) ostatniego pacjenta. Wiceminister zdrowia Tolbert Nyenswah poinformował, że aktualnie w kraju nie ma żadnych potwierdzonych przypadków eboli.

Ebola w Afryce Zachodniej Fot. wwwcdcgov

Beatrice Yardolo, 58-letnia nauczycielka angielskiego, opuściła kierowane przez Chińczyków centrum medycznego w Paynesville (Paynesward) na przedmieściach liberyjskiej stolicy. Kobieta została przyjęta na leczenie 18 lutego.

Wiceminister Nyenswah, koordynujący w Liberii walkę z ebolą, zapowiadał w środę, że gdy tylko ostatni pacjent zostanie zwolniony, Liberia może zacząć odliczać 42 dni bez nowego potwierdzonego przypadku choroby, po których zgodnie z obowiązującymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) będzie można ogłosić koniec epidemii.

Prezydent Liberii Ellen Johnson-Sirleaf oświadczyła jednak, że nie można mówić, iż jakikolwiek kraj uporał się z ebolą, dopóki wszystkie inne państwa nie będą miały przypadków zachorowań.

Od wybuchu epidemii w Liberii, Gwinei i Sierra Leone na ebolę zmarło prawie 10 tys. osób. Ebola nadal szerzy się w Gwinei, przy czym w Sierra Leone odnotowywane są nowe przypadki zachorowań; w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 9 nowych.