Leszek Borkowski: nasz rząd uprawia medyczny hazard

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 07 listopada 2009 14:01

Prawdopodobnie przyczyną braku szczepionek przeciwko nowej grypie jest brak finansów, a fakt, że szczepionki nie zostały jeszcze kupione to medyczny hazard - uważa Leszek Borkowski, ekspert UE do spraw leków i były prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

– To jest nienormalne, że nie mamy w Polsce szczepionki przeciwko AH1N1. To co uprawia minister zdrowia to jest medyczny hazard. W XXI wieku wiemy, że nie ma skuteczniejszej metody zwalczania wirusa grypy jak szczepionka – ostrzega w TVN24 Leszek Borkowski. Jego zdaniem nie ma żadnych przeciwwskazań, by rząd zakupił szczepionkę przeciwko grypie A/H1N1.

Minister Ewa Kopacz poinformowała, że nie zakupi szczepionki, dopóki nie będzie miała pewności, że ta nie powoduje żadnych niebezpiecznych skutków ubocznych.

– Dwie rygorystyczne agencje kontroli leków dopuściły szczepionkę do obrotu – mówi Borkowski. – Jeżeli przyjmiemy, że rząd kupi szczepionki tylko dla co dwudziestego Polaka, to będzie musiał wydać około 250 milionów złotych. Może rząd nie ma takich pieniędzy w rezerwie? – pyta ekspert.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum