„Leniwe oko” u dzieci trzeba wykryć jak najwcześniej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 września 2017 13:10

Badanie wzroku należy wykonywać u dzieci w wieku 3-5 lat, aby wykryć amblyopię, czyli tzw. leniwe oko, wadę polegającą na osłabionym widzeniu w jednej gałce ocznej - przekonują amerykańscy specjaliści na lamach „JAMA Pediatrics” i „JAMA Ophthalmology”.

„Leniwe oko” u dzieci trzeba wykryć jak najwcześniej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wada ta może powstać już wkrótce po urodzeniu, jednak u dzieci poniżej trzeciego roku życia trudno ją wykryć, ponieważ maluch do tego okresu zwykle nie potrafi jeszcze precyzyjnie odpowiadać na pytanie przeprowadzającego badanie lekarza. Podejrzewa się, że "leniwe oko" występuje u 1-6 proc. dzieci poniżej 6. roku życia.

Specjaliści proponują skontrolowanie wzroku po ukończeniu trzech lat, najpóźniej do piątego roku życia, ponieważ później, szczególnie po szóstym roku życia, "leniwe oko" może się utrwalić i trudno będzie wadę wyleczyć. Taka jest też opinia ekspertów rządu amerykańskiego U.S. Preventive Services Task Force.

Powodem amblyopii jest zez lub znaczna różnica zdolności widzenia obu oczu, kiedy jedno oko przekazują lepszy obraz do mózgu i staje się dominujące. Mózg z nieznanych przyczyn zaczyna hamować przepływ informacji ze słabszego oka, choć jest ono anatomicznie prawidłowe. Po dłuższym okresie może nawet dojść w nim do niedowidzenia, dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie wady, żeby nie utrwaliła się na cale życie.

Dr Alex Kemper z Nationwide Children's Hospital w Columbus (Ohio) wyjaśnia, że wada ta może się ujawnić tym, że obie gałki oczne nie są zsynchronizowane w postrzeganiu tych samych obiektów. Na szczęście - przekonuje specjalista - odpowiednie wczesne wykrycie "leniwego oka" u dzieci można skutecznie leczyć.

Trzeba przede wszystkim ćwiczyć mięśnie poruszające gałką oczną, pomocne są również okulary pozwalające zakryć jedno oko, żeby wymusić patrzenie tym, które jest "leniwe". Im wcześniej rozpoczęte zostaną takie ćwiczenia, tym lepiej. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum