Leki złożone w leczeniu nadciśnienia tętniczego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 października 2009 16:22

Nadciśnienie tętnicze ma w Polsce ok. 9 mln osób, z tego tylko u 12 proc. jest ono leczone skutecznie. Stosowanie preparatów złożonych, czyli zwierających kilka leków w jednej pigułce, jest jednym ze sposobów na poprawę tych statystyk - mówili kardiolodzy na czwartkowej (29 października) konferencji prasowej w Warszawie.

Prof. Andrzej Tykarski z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu podkreślił, że w Polsce skuteczność leczenia nadciśnienia jest znacznie niższa niż w wielu krajach Europy Zachodniej i w USA. Prof. Tykarski uczulił pacjentów z nadciśnieniem, że efekty terapii w bardzo dużym stopniu zależą od ich dobrej współpracy z lekarzem.

Według kardiologa, nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich odnośnie dawki i częstości zażywania leków jest jedną z najważniejszych przyczyn niskiej skuteczności terapii nadciśnienia. Z badań przeprowadzonych w Polsce w 2002 r. wynika, że leki na nadciśnienie przyjmuje regularnie tylko 62 proc. pacjentów.

Bardzo ważną rolę odgrywa tu również fakt, że leki na nadciśnienie mogą początkowo pogarszać samopoczucie pacjenta, którego organizm zdążył się już przyzwyczaić do podwyższonych wartości ciśnienia tętniczego. Leczenie nadciśnienia może mieć takie działania uboczne, jak zaburzenia potencji czy skłonność do obrzęków, co pogarsza komfort życia. Jest to przyczyna odstawienia leku aż w 53 proc. przypadków.

Według doc. Jacka Lewandowskiego z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, na nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich istotny wpływ mają też skomplikowane schematy terapeutyczne oraz konieczność stosowania dużej liczby leków. Analizy dowodzą, że im więcej pigułek dziennie musi zażywać pacjent, tym jego współpraca z lekarzem jest mniejsza.

– Tymczasem u znacznego odsetka chorych trzeba stosować od 2 do 4 leków, by osiągnąć spadek ciśnienia. Poza tym pacjenci ci często cierpią na choroby towarzyszące, które wymagają stosowania dodatkowych leków –  wyjaśnił specjalista.

Jego zdaniem, zastosowanie preparatów złożonych, zwierających kilka leków w jednej pigułce mogłoby w znacznym stopniu wpłynąć na skuteczność leczenia nadciśnienia w Polsce.

Prof. Tykarski zwrócił też uwagę, że dzięki lekom złożonym chorzy rzadziej trafiają do szpitala i rzadziej chodzą na wizyty ambulatoryjne, spadają też koszty samych leków. W Polsce zastosowanie preparatów złożonych jest jednak ciągle ograniczone ze względu na nikłą refundację.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum