Rzecznik Praw Pacjenta: leki sieroce powinny stać się priorytetem

Autor: oprac. KM • Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta, Rynek Zdrowia17 października 2021 05:00

- Lista technologii lekowych o wysokiej wartości klinicznej powinna być odpowiednio szeroka - pisze Rzecznik Praw Pacjenta. Rekomenduje 24 technologie lekowe, które obejmują tzw. leki sieroce.

Fundusz Medyczny może być jedyną szansą poprawy bezpłatnego dostępu do innowacyjnych leków. Fot. Shutterstock
  • Różnorodne wskazania i odpowiedni zakres technologii lekowych o wysokiej wartości klinicznej - to wskazania Rzecznika Praw Pacjenta co do listy Ministerstwa Zdrowia
  • RPP zarekomendował łącznie 24 technologie lekowe, które obejmują 20 leków i 20 substancji czynnych lub ich kombinacji
  • - To szansa na realizację oczekiwań różnych grup pacjentów, związanych z potrzebą zapewnienia dostępności terapii zgodnych z najbardziej aktualnymi standardami klinicznymi - ocenia RPP

Rzecznik Praw Pacjenta skierował do wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego pismo, w którym zaopiniował zasadność umieszczenia technologii lekowych ujętych w wykazie z 26 sierpnia 2021 r. na liście technologii lekowych o wysokiej wartości klinicznej. Listę opracowuje minister zdrowia.

Lek trafi na listę - i co dalej?

Jak wskazuje RPP, jeśli dana technologia znajdzie się na liście, niekoniecznie zostanie objęta finansowaniem z Funduszu Medycznego - ale będzie możliwe zawnioskowanie o to. - Inicjatywa pozostaje zatem po stronie producenta leków - podkreśla RPP, dodając, że nie wszyscy skorzystają z tej możliwości. Zbytnie zawężenie listy technologii może ponadto doprowadzić do niewykorzystania środków zabezpieczonych w ramach Funduszu Medycznego.

RPP zauważa, że istnieją w wykazie produkty lecznicze, które nie mogą być finansowane w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych, w tym leków na drobnokomórkowego raka płuca czy ostrą białaczkę szpikową. W tych przypadkach sfinansowanie leków z Funduszu Medycznego stanowi w praktyce jedyną możliwość dla pacjentów, by mogli uzyskać niezbędne leczenie bezpłatnie.

Wnioski o finansowanie z budżetu państwa w standardowym trybie części technologii lekowych z listy zostały złożone, ale finansowane nie są. Z kolei inne postępowania są wciąż w toku.

Cena leku nie może być powodem przekreślenia jego wartości klinicznej

Jak twierdzi RPP, "główną przyczyną braku pozytywnej decyzji refundacyjnej lub negatywnej rekomendacji Prezesa AOTMiT zdaje się być wysokość ceny produktu zaproponowana przez wnioskodawcę". - Nie powinien być to powód wykluczenia danego leku z listy technologii lekowych o wysokiej wartości klinicznej - pisze RPP i przywołuję instytucję subfunduszu terapeutyczno-innowacyjnego w ramach Funduszu Medycznego. Subfundusz jest szansą na szerszą dostępność nowoczesnego, skutecznego leczenia dla pacjentów.

Jeśli lek pojawi się na liście, podmiot odpowiedzialny będzie mógł wnioskować ponownie o objęcie leku refundacją, a to poskutkuje ustaleniem urzędowej ceny zbytu technologii lekowej - podkreśla RPP. 

Leki sieroce niezmiennie najdroższe. Zasługują na umieszczenie ich na liście

Jak wynika z komunikatu RPP, kiedy lista uwzględni dany lek, będzie możliwa analiza refundacji leku na budżet państwa. To pozwoli potencjalnie uzgodnić warunki z płatnikiem publicznym.

RPP zauważa, że tzw. leki sieroce stosowane w leczeniu chorób rzadkich to najdroższe z dostępnych terapii. Zwraca uwagę na szansę, jaką daje Fundusz Medyczny.

- Może stać się narzędziem przynajmniej po części ograniczającym dotychczasowe bariery ekonomiczne - podkreśla.

Czytaj też: EMA podsumowała I półrocze 2021: mniej wniosków o nowe leki sieroce

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum