Leki przeciwgrypowe nie leczą grypy i nie zapobiegają jej powikłaniom

Autor: Milena Motyl/Rynek Zdrowia • • 17 września 2016 08:00

Największe znaczenie w walce z grypą ma profilaktyka, czyli szczepienia. Szczepionki przeciwko grypie zawierają te typy wirusa, które stanowią zagrożenie dla człowieka, czyli typ A i B - podkreśla Grzegorz Cessak, prezes URPL

Leki przeciwgrypowe nie leczą grypy i nie zapobiegają jej powikłaniom
W sezonie epidemicznym 2015/2016 w Polsce zarejestrowano niemal 4 mln podejrzeń zachorowań na grypę Fot. Archiwum

- Leki tzw. przeciwgrypowe dostępne w aptekach bez recepty nie leczą grypy, ani nie pomagają uniknąć groźnych dla zdrowia i życia powikłań pogrypowych - mówił prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych podczas konferencji „Pokonajmy grypę!”, która odbyła się 15 września w Warszawie w ramach Kampanii „Lek Bezpieczny”.Celem konferencji było przedstawienie zagrożeń związanych z grypą oraz możliwości jej zapobiegania i leczenia.

Grypa jest choroba zakaźną, wywołaną przez szczepy wirusa A, B i C. Brak odpowiedniej profilaktyki może doprowadzić do szybkiego rozwoju wirusa w organizmie, a tym samym zwiększenia ryzyka przebiegu ostrej grypy, której powikłania mogą doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet do śmierci.

Obecnie Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ocenia, że corocznie grypa jest przyczyną od 40 tys. do 220 tys. zgonów, natomiast na świecie może umierać z powodu grypy i jej powikłań ok. 1 mln osób. Na grypę choruje od 5 do 10 proc. osób dorosłych i od 20 do 30 proc. dzieci. - Mitem jest, że stosowanie preparatów antygrypowych, w tym antybiotyków, doprowadzi do wyleczenia z choroby. Antybiotyki przyjmuje się w celu leczenia zakażeń bakteryjnych, a nie wirusowych. Wszystkie preparaty tzw. antygrypowe dostępne w aptekach bez recepty nie leczą grypy i nie są w stanie zahamować rozwoju powikłań pogrypowych - tłumaczył prezes Cessak. Poinformował, że na polskim rynku dostępne są leki antygrypowe - inhibitory neuraminidazy, które zatrzymują namnażanie wirusa. Są skuteczne przeciwko typom wirusa A i B. Podaje się je jedynie, gdy grypę potwierdzi lekarz.Sezon 2016/2017 


Dodał, że procedury, za które organem odpowiedzialnym jest URPL, zostały zakończone i szczepionki przeciwko grypie na tegoroczny sezon są już do wykupienia w aptekach.

Obecnie stosowane rodzaje szczepionek przeciwko grypie to szczepionki triwalentne, zawierające dwa szczepy wirusa grypy typu A i jeden szczep wirusa typu B oraz tetrawalentne, zawierające dwa szczepy wirusa typu A i dwa szczepy typu B.
Zarejestrowane typy szczepionek w Polsce to:

• Typu split – zawierające rozszczepiony wirion,
• Typu subunit – zawierające antygeny powierzchniowe wirusa podawane we wstrzyknięciach,
• Szczepionki ateneowane - zawierające żywe osłabione wirusy, podawane donosowo w formie aerozolu.

- Należy zaznaczyć, że wszystkie zarejestrowane rodzaje szczepionek są antygenowo równoważne i nie są w stanie wywołać grypy - wskazywał Grzegorz Cessak. Dodał, że ze względu na bardzo dużą zmienność antygenową wirusa grypy, skład szczepionek przeciwko tej chorobie na każdy sezon epidemiczny jest aktualizowany i zatwierdzany przez odpowiedni organ kompetentny.

Takie aktualizacje składów szczepionek odbywają się corocznie w rekomendacji WHO i Europejskiej Agencji Leków. Termin ważności szczepionki przeciwko grypie to jeden rok. Zatwierdzanie nowego składu szczepionek następuje zwykle na przełomie sierpnia i września.

Prezes Cessak poinformował również, że w trakcie rejestracji są obecnie szczepionki tetrawalentne, które w niedługim czasie powinny zostać wprowadzone do obrotu.

Hale na szpitale

Mocnym akcentem swoje wystąpienie rozpoczęła prof. Lidia B. Brydak, kierownik Zakładu Badania Wirusów Grypy, a także Ośrodka ds. Grypy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH, przypominając śmiertelne żniwo, jakie zebrały dotychczas największe epidemie grypy: grypa "hiszpanka" (1918-1919) - od 50 do 100 mln ofiar; grypa azjatycka (1957-1958) – od 1 mln do 4 mln ofiar; grypa Hong Kong (1968 – 1969) – od 1 mln do 4 mln ofiar.

- Nie chcę być złą wróżką, jednak jeżeli będzie tak niski procent zaszczepionych populacji, to nasze hale fabryczne zostaną zamienione na pomieszczenia szpitalne - powiedziała.

W sezonie epidemicznym 2015/2016 w Polsce zarejestrowano niemal 4 mln podejrzeń zachorowań na grypę i wirusy grypopodobne, w tym prawie 15 312 tys. hospitalizacji oraz 140 zgonów z powodu powikłań pogrypowych. Profesor podkreśliła, że zachorowania na grypę w poprzednim sezonie potwierdzono nawet w sierpniu.

- Analizując procent zaszczepionej populacji w kraju, a mianowicie 3,4 proc., sądzę, że liczby realnych zgonów są zdecydowanie zaniżone. Taka liczba jest wręcz nie do zaakceptowania. Chorują i umierają z powodu wielorakich powikłań pogrypowych osoby w każdym wieku, co gorsze, bez względu na ich stan zdrowia.

Zalecenia do szczepienia

W Polsce (na zlecenie amerykańskiego Komitetu Doradczego ws. Szczepień, ACIP) mamy dostępne inaktywowane szczepionki przeciwko grypie z rozszczepionym wirionem, zawierające jedynie fragment wirusa grypy, który nie jest w stanie wywołać choroby. Jak tłumaczy prof. Brydak, są to szczepionki tzw. split, które są już dostępne w aptekach oraz szczepionki ponadjednostkowe zawierające w swoim składzie wyłącznie glikoproteiny, hemaglutyniny i neuraminidazy.

Profesor zwróciła szczególną uwagę na fakt, że nawet osoby cierpiące na m.in. ostrą białaczkę limfoblastyczną, hemofilicy, pacjenci po transplantacji nerek, a także seniorzy z chorobami sercowo-naczyniowymi mogą i powinni się szczepić, gdyż takie właśnie osoby należą do tzw. grupy podwyższonego ryzyka, czyli najbardziej zagrożonej rozwojem wirusa grypy w organizmie.

Prof. Brydak przestrzegała również przed groźnymi powikłaniami pogrypowymi. Według niej, najbardziej niebezpiecznymi dla zdrowia i życia powikłaniami są zaburzenia ginekologiczno-położnicze, psychiatryczne oraz ryzyko odrzutu przeszczepu:

- Wirus, który wnika do naszego układu oddechowego, powoduje uszkodzenie nabłonka, a tym samym otwiera drogę bakteriom chorobotwórczym. Dlatego bardzo często występują też powikłania pneumokokowe, meningokokowe, streptokokowe i septokokowe - tłumaczyła profesor, podkreślając: - Jedyną metodą, aby zapobiec grypie i jej powikłaniom są szczepienia.

Kiedy refundacja szczepionek przeciwko grypie?

W odpowiedzi na pytanie dotyczące refundacji szczepień przeciwko grypie, prof. Brydak potwierdziła, że takie szczepionki powinny być wpisane do wykazu bezpłatnych leków dla seniorów 75+. Kiedy to nastąpi -  nie wiadomo.

- Z takim apelem wystąpiła do rządu posłanka Lidia Gądek na posiedzeniu komisji sejmowej, które odbyło się w środę 14 września - wspomniała profesor. Jak dodała, obecnie wiele samorządów refunduje te szczepienia dla swoich mieszkańców.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum