Leki, które zatrzymują zakażenie wirusem HIV

Autor: Rzeczpospolita, LJ/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2010 16:11

Podawanie pacjentom z AIDS leków przeciwwirusowych obniża ryzyko zakażenia ich partnerów.

Według dr Deborah Donnell z University of Washington zagrożenie u osób leczonych jest o 92 proc. niższe niż u nieleczonych.

Badania, które sponsorowała fundacja Billa i Melindy Gates, objęły ponad 3,3 tys. par, w których jedna osoba była nosicielem HIV. Przy 103 zakażeniach tylko jedno miało miejsce u pary, w której chory otrzymywał leki. Zdaniem naukowców to szansa na zahamowanie rozprzestrzeniania się HIV/AIDS.

Jednocześnie naukowcy przedstawiają nowe metody zmniejszania zagrożenie przeniesienia HIV. Należą do nich m.in. dopochwowe wkładki i tabletki, które mogą uwalniać środki przeciwwirusowe przez kilkanaście dni. Inna metoda ochrony kobiet polega na wytworzeniu cieniutkiej polimerowej warstwy, która nie przepuszcza wirusów.

Wirus HIV jest najbardziej rozpowszechniony w Afryce. Szacuje się, że w ciągu godziny, dochodzi do 300 nowych infekcji. W Afryce zarażonych HIV jest około 25 mln osób. Większość z nich umrze w ciągu 10 lat. Dlatego naukowcy mówią raczej o pandemii, a nie epidemiii HIV i AIDS na kontynencie afrykańskim.

Większość zarażonych to młodzi ludzie, choroba skraca ich życie do 35 lat. W całej Afryce przez AIDS sierotami zostało 10 milionów dzieci, prawie milion zaraziło się HIV w łonie matki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum