Leki biologiczne w chorobach zapalnych jelit - na ile dostępne?

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 09 listopada 2016 18:10

Dostępność do leczenia biologicznego w zapalnych chorobach jelit jest w kraju gorsza niż np. na Węgrzech czy w Czechach. Szczególnie dotyczy to dostępności do leków po uzyskaniu remisji - mówi nam prof. Jarosław Reguła, konsultant krajowy w dz. gastroenterologii.

Leki biologiczne w chorobach zapalnych jelit - na ile dostępne?
Prof. Jarosław Reguła, konsultant krajowy w dz. gastroenterologii, kierownik Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Onkologii Klinicznej CMKP, kierownik Kliniki Gastroenterologii Onkologicznej w Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie. Fot PTWP

Jak tłumaczy prof. Jarosław Reguła w przypadku ciężkiego rzutu choroby Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącego zapalenia jelita grubego może okazać się konieczne bardzo intensywne leczenie lekami biologicznymi. Wprowadza się je, gdy inne leki, które mają doprowadzić do remisji, są nieskuteczne u pacjenta.

U osób odpowiadających na leczenie biologiczne, te leki wywołują bardzo szybką, występującą po kilku dniach remisję.

- Jednak w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna podtrzymanie remisji możliwe jest przy użyciu leków biologicznych maksymalnie przez rok, a we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego leczenie podtrzymujące nie jest refundowane w ogóle - mówi prof. Jarosław Reguła.

Wypowiedź zarejestrowana podczas XII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 26-27 października 2016 r.).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum