Lekarze zachęcają Polaków, by odwiedzili ośrodki onkologiczne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 stycznia 2013 17:14

O tym, jak znacznie obniżyć ryzyko zachorowania na raka i wykryć go wcześnie można będzie się dowiedzieć w sobotę (2 lutego) podczas Dnia Drzwi Otwartych w ośrodkach onkologicznych w wielu miastach Polski.

Lekarze zachęcają Polaków, by odwiedzili ośrodki onkologiczne
W wielu z nich będą też prowadzone bezpłatne badania i konsultacje onkologiczne, dlatego warto zabrać ze sobą dowód osobisty i zaświadczenie o ubezpieczeniu. Chętni będą mogli zwiedzać oddziały diagnostyczno-lecznicze i zapoznać się z działaniem sprzętu do diagnostyki nowotworów.

Akcja jest organizowana przez Polską Unię Onkologii po raz 13., w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem, który przypada 4 lutego. Szczegółowy program Dnia Drzwi Otwartych można znaleźć na stronie internetowej PUO (www.puo.pl).

- Podczas tej akcji chcemy przekonywać ludzi, że ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy aż w 70 proc. zależy od czynników, na które mamy wpływ - naszych zachowań, zwyczajów, tego jak żyjemy, naszego środowiska - powiedział dr Jerzy Giermek, kierownik Centralnego Ośrodka Koordynującego Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Według onkologa, jednym ze sztandarowych przykładów jest palenie papierosów, które znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuca, ale też na inne nowotwory, jak rak trzustki, pęcherza moczowego, nerki. Wśród pacjentów chorych na raka płuca ponad 90 proc. stanowią palacze.

Z kolei, za wzrost zachorowań na raka jelita grubego w krajach rozwiniętych odpowiada w dużym stopniu współczesna dieta bogata w tłuszcze, zwłaszcza tzw. trans. Ich głównym źródłem są utwardzane tłuszcze roślinne stosowane m.in. do produkcji słodyczy, chipsów i żywności typu fast-food. Z drugiej strony, spożywamy za mało warzyw i owoców oraz pokarmów bogatych w błonnik roślinny, które obniżają ryzyko tego nowotworu, tłumaczył onkolog.

Podczas Dnia Drzwi Otwartych onkolodzy chcą też zachęcać Polaków do regularnego korzystania z bezpłatnych badań przesiewowych, które finansuje MZ i NFZ. Przypomniał, że często mówi się, iż wyniki leczenia nowotworów w Polsce są gorsze niż na w krajach Europy Zachodniej.

- Jeśli jednak porównać wyniki leczenia w porównywalnych stopniach zaawansowania nowotworów to okazuje się, że są podobne. Ta różnica bierze się w dużym stopniu stąd, że tam 80 proc. nowotworów złośliwych jest wykrywanych w niskich stopniach zaawansowania, podczas gdy u nas tylko ponad 20 proc. - wyjaśnił specjalista.

Jak przypominają eksperci z Polskiej Unii Onkologii, rak staje się głównym zabójcą XXI wieku i ogromnym wyzwaniem dla budżetów państw. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że tylko w ciągu najbliższych 15-20 lat liczba nowych zachorowań na nowotwory złośliwe może wzrosnąć dwukrotnie.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum