Lekarze z opolskiego centrum rehabilitacji apelują o rezygnację z przekształcenia ośrodka w szpital covidowy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2020 20:25

Większość lekarzy pracujących w Opolskim Centrum Rehabilitacji w Korfantowie wystąpiła w czwartek (5 listopada) do wojewody opolskiego z apelem o wycofanie decyzji przekształcającej tę placówkę w szpital covidowy.

Lekarze z opolskiego centrum rehabilitacji apelują o rezygnację z przekształcenia ośrodka w szpital covidowy
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Decyzją wojewody opolskiego Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie ma w najbliższych dniach przekształcić się z wysokospecjalistycznej placówki zajmującej się leczeniem chorób ortopedycznych i jedynego w regionie ośrodka rehabilitacji neurologicznej w szpital dla chorych na COVID-19 mogący przyjąć 170 pacjentów. Pod apelem o zmianę tej decyzji podpisało się dziewięciu z dziesięciu pracujących w szpitalu lekarzy.

"Jesteśmy pełni zrozumienia dla pana troski i chęci zapewnienia mieszkańcom naszego województwa opieki medycznej w obliczu panującej pandemii, jednak pacjenci z zakażeniem COVID, którzy w większości przypadków obciążeni są wieloma chorobami współistniejącymi, wymagają specjalistycznego leczenia z zakresu chorób wewnętrznych, pulmonologii oraz intensywnej opieki anestezjologicznej" - podkreślają lekarze.

"W OCR obecnie pracuje 10 lekarzy ze specjalizacją chirurgii urazowo-ortopedycznej i rehabilitacji medycznej. W ośrodku tym od trzydziestu lat rehabilitowani są pacjenci z chorobami neurologicznymi i chorobami narządów ruchu oraz wykonywane są wysokospecjalistyczne zabiegi ortopedyczne z zakresu endoprotezoplastyki stawów kończyn dolnych i chirurgii kręgosłupa" - dodają.

Autorzy apelu przypominają, że obecnie na operacje planowe w korfantowskim szpitalu oczekuje ponad cztery tysiące pacjentów, nie włączając skierowanych na pilne zabiegi rewizyjne grupy pochodzącej z całego makroregionu.

"Opóźnienia wykonywania operacji spowoduje zagrożenie zdrowia i życia pacjentów, gdyż brakuje w naszym województwie ośrodków, które byłyby w stanie skutecznie zastąpić oferowane przez nas świadczenia zdrowotne" - wskazują medycy.

Autorzy apelu zapewnili o gotowości do udziału w sprawowaniu opieki medycznej w czasie pandemii, jednocześnie wskazując, że ich przygotowanie specjalistyczne i brak odpowiednio przygotowanej kadry medycznej w szpitalu nie daje gwarancji odpowiedniej opieki nad chorymi z COVID-19.

"Skład i liczebność naszego zespołu lekarskiego nie daje pacjentom gwarancji specjalistycznej opieki medycznej wymaganej w ich stanie, co skazuje ich, jak i zespół lekarzy na ponoszenie w przyszłości nie tylko konsekwencji zdrowotnych, ale i prawnych w związku z nieoptymalnym prowadzeniem terapii. Jako lekarze chcemy pracować zgodnie z naszymi kwalifikacjami. Pozostawienie nas w tej walce bez wsparcia kolegów internistów i anestezjologów biegłych w meandrach terapii COVID-19, będzie prowadzić do licznych niepowodzeń terapeutycznych i niejednej tragedii ludzkiej" - ostrzegają lekarze. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum