×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lekarze z Zabrza pomogli przeprowadzić pierwszy przeszczep płuc na Ukrainie

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP27 września 2021 07:45Aktualizacja: 27 września 2021 07:46

Na Ukrainie przeprowadzono pierwszy przeszczep płuc. Wykonali go ukraińscy lekarze razem z polskimi specjalistami z Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Lekarze z Zabrza pomogli przeprowadzić pierwszy przeszczep płuc na Ukrainie
Lekarze z Zabrza pomogli kolegom z Ukrainy przy przeszczepie płuc. Fot. Sutterstock
  • Ukraińscy lekarze, którzy kształcili się w zakresie transplantologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, przeprowadzili wraz z polskimi kolegami pomyślnie pierwszy na Ukrainie przeszczep płuc – poinformował w niedzielę dyrektor ŚCCS prof. Marian Zembala
  • Pacjentem był 57-letni mężczyzna, który cierpiał na nieodwracalne uszkodzenie płuc. W ostatnich latach żył dzięki tlenoterapii
  • Do transplantacji doszło 21 września we Lwowie w szpitalu akademickim. Pacjent jest wydolny oddechowo i przechodzi rehabilitację

Przeszczep płuc zakończony sukcesem

57-letni pacjent cierpiał na nieodwracalne uszkodzenie płuc. Mężczyzna już od kilku lat nie opuszczał domu, żył dzięki stałej tlenoterapii. W ostatnim czasie jego stan dramatycznie się pogorszył. Przeszczep był dla niego jedynym ratunkiem.

21 września w szpitalu akademickim we Lwowie ukraińscy i zabrzańscy lekarze przeprowadzili u niego pomyślnie przeszczep obu płuc. W niedzielę odbył pierwszy spacer po szpitalnym korytarzu, jest w pełni wydolny oddechowo i przechodzi intensywną rehabilitację.

- To nasz polski i zabrzański wkład w rozwój polsko-ukraińskiego pojednania i pomocy dla potrzebujących bliźnich. Jestem bardzo szczęśliwy i dumny z mojego zespołu - wiodącego w kraju i zaliczanego do czołowych w Europie ze względu na ilość i jakość transplantacji serca i płuc u dorosłych i u dzieci - powiedział PAP prof. Marian Zembala, który sam jest jednym z najwybitniejszych polskich transplantologów.

Jak poinformował, w zabrzańskim ŚCCS przez pół roku kształciło się w sumie 35 ukraińskich lekarzy - kardiologów i kardiochirurgów, związanych ze szpitalem w Kowlu na Wołyniu oraz akademickim szpitalem specjalistycznym we Lwowie. 

Czytaj: Serce do przeszczepu przyleciało policyjnym śmigłowcem do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Księżna Yorku Sarah Ferguson w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum