Lekarze z Zabrza będą operować wcześniaki w Częstochowie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 sierpnia 2019 17:12

Specjaliści ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu - jednego z czołowych szpitali o takim profilu w Polsce - będą operować serca wcześniaków w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie.

Lekarze z Zabrza będą operować wcześniaki w Częstochowie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dzięki podpisanej właśnie umowie nie trzeba będzie transportować dzieci do odległych placówek. Pierwsze zabiegi zaplanowano na wrzesień tego roku. Kardiochirurdzy dziecięcy z Zabrza będą w Częstochowie operować dzieci wymagające chirurgicznego zamknięcia drożnego przewodu tętniczego. Takie operacje nierzadko ratują życie.

- To dobra wiadomość zarówno dla wcześniaków i ich rodziców, jak również dla nas - lekarzy. Dzięki zaangażowaniu wykwalifikowanych kardiochirurgów z Zabrza będziemy mogli otoczyć opieką maluchy z masą urodzeniową nawet poniżej 1000 gramów. Do tej pory noworodki, które wymagały chirurgicznego zamknięcia drożnego przewodu tętniczego, transportowane były do okolicznych ośrodków zapewniających specjalistyczną opiekę kardiochirurgiczną - powiedział w poniedziałek (5 sierpnia) ordynator Oddziału Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie dr Grzegorz Zieliński..

Dodał, że transport, nawet najlepiej zorganizowany, wiązał się jednak z realnym zagrożeniem dla małego pacjenta, dlatego - jak podkreślił - "cieszymy się, że wspólnymi siłami podnosimy jakość opieki medycznej w naszym szpitalu".

Dyrektor częstochowskiego szpitala Zbigniew Bajkowski poinformował, że w szpitalu trwają prace modernizacyjne związane z przystosowaniem oddziału do przeprowadzania takich zabiegów. Oddział patologii noworodka zostanie wyposażony w specjalistyczny sprzęt kardiologiczny umożliwiający profesjonalną opiekę nad wcześniakami.

- Szacujemy, że pierwsze operacje będą mogły odbyć się już we wrześniu tego roku, aczkolwiek pragniemy podkreślić, że już w tym momencie jesteśmy gotowi na to, aby objąć specjalistyczną opieką dzieci, które będą wymagały wykonania tego typu zabiegu. Podjęcie współpracy ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu to jedno z wielu działań mających na celu podniesienie rangi naszego szpitala jako placówki zapewniającej najlepsze standardy świadczonych usług leczniczych w regionie - podkreślił dyrektor. 

Anna Gumułka

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum