Lekarze z WIM lecą do Włoch, by szkolić się jak zarządzać epidemią SARS-CoV-2

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 29 marca 2020 08:50

Lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego polecą do Włoch, aby w dniach od 30 marca do 9 kwietnia, zdobywać doświadczenia dotyczące form i sposobów organizacji krajowego systemu ochrony zdrowia pod kątem skuteczności zarządzania walką z epidemią SARS-CoV-2 -  poinformował gen. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.

Fot. PTWP

Misja będzie realizowana przez Wojskowy Instytut Medyczny przy udziale Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Weźmie w niej udział 15 osób, w tym 7 lekarzy intensywistów oraz lekarze innych specjalizacji.

Jak wskazuje WIM, z doświadczenia związane z przeciwdziałaniem skutkom epidemii SARS-CoV-2 płynącym ze świata wynika, decydujący wpływ na przebieg epidemii ma wydolność narodowych systemów ochrony zdrowia.

- Sprawna organizacja i zarządzanie zasobami służby zdrowia są - obok wczesnego wprowadzenia regulacji administracyjnych przyczyniających się do ograniczenia przenoszenia wirusa pomiędzy poszczególnymi osobami - czynnikami realnie przekładającymi się na ograniczenie ilości zachorowań i wygaszanie epidemii - podaje WIM.

Ta wiedza dotycząca możliwych do uniknięcia błędów organizacyjnych, podobnie jak posługiwanie się sprawdzonymi w praktyce rozwiązaniami dotyczącymi sposobów i metod leczenia najcięższych powikłań towarzyszących zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 jest dziś doświadczeniem, z którego należy wyciągnąć wnioski. Bogatsi o te informacje lekarze z WIM, będą mogli przenieść zdobytą wiedzę w najdoskonalszej z możliwych wersji na polski grunt przed spodziewanym szczytem zachorowań. 

WIM przypomina, że w latach minionych realizował już podobnego typu zadania np. w trakcie zabezpieczenia medycznego misji w Afganistanie. Polscy lekarze z jednej strony wspierali wówczas kolegów z innych państw w ratowaniu żołnierzy podczas misja, ale także przetransformowali wiedzę z rejonu działań militarnych na potrzeby krajowe. Tak zdobyte doświadczenie i procedury znalazły zastosowanie w polskiej medycynie, zwłaszcza ratunkowej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum