Lekarze z Shenzhen i Poznania rozmawiali o zwalczaniu COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2020 18:49

Lekarze z poznańskiego szpitala zakaźnego rozmawiali w czwartek o sposobach walki z koronawirusem z lekarzami ze szpitala w chińskim Shenzhen. Urząd Miasta Poznania poinformował o wideokonferencji z ekspertami z partnerskiego miasta, w której wziął udział m.in. prezydent Jacek Jaśkowiak.

Lekarze w Europie czerpią obecnie z chińskich doświadczeń z okresu epidemii Fot. Shutterstock

W poznańskim szpitalu zakaźnym hospitalizowanych jest obecnie 56 osób; u 18 osób potwierdzono obecność koronawirusa.

Miasto podało w czwartek, że w trakcie telekonferencji rozmawiano m.in. o doświadczeniach w stosowaniu szybkich testów wykrywających koronawirusa czy schematach terapeutycznych w leczeniu zakażenia.

"Duże doświadczenie chińskiego personelu medycznego, który najprawdopodobniej najgorsze ma już za sobą, pozwoliło wypracować odpowiednie procedury postępowania w obliczu epidemii. Lekarze z Shenzhen przekazali poznańskim medykom opracowane przez nich protokoły diagnostyki i leczenia COVID-19, przewodnik dotyczący m.in. zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa oraz podręcznik dla osób objętych kwarantanną domową. Odpowiedzieli także na szereg pytań o leczenie zakażonych czy testowanie pracowników ochrony zdrowia" - podał poznański magistrat.

Poznań współpracuje z Shenzhen od 1993 roku.

- Dzięki bezpośredniej współpracy i wieloletnim osobistym relacjom, możemy teraz korzystać z ich cennych doświadczeń w walce z koronawirusem. To konkretne działanie, które pozwoli poznańskim lekarzom skuteczniej ratować zdrowie i życie pacjentów w obliczu epidemii - stwierdził prezydent Jacek Jaśkowiak.

Miasto podało też, że Shenzhen aktywnie wspiera swoje partnerskie miasta. Działająca w nim Fundacja Współpracy i Wymiany Międzynarodowej wysłała już do części z nich pierwszą transzę pomocy; 270 tys. maseczek trafiło do miast w Korei Południowej oraz do Turynu i Mediolanu we Włoszech.

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 66 przypadków zakażenia koronawirusem; dwie osoby zmarły.

Rafał Pogrzebny - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum