Lekarze z Gdyni przeszczepili pacjentowi żuchwę stosując wirtualne planowanie

Autor: • Źródło: PAP27 lipca 2022 14:51

Zespół specjalistów z gdyńskiego szpitala przeprowadził w środę operację rekonstrukcji żuchwy przy zastosowaniu innowacyjnej metody wirtualnego planowania. Jak wskazali przedstawiciele szpitala, była to pierwsza tego typu operacja na Pomorzu.

Lekarze z Gdyni przeszczepili pacjentowi żuchwę stosując wirtualne planowanie
Lekarze z Gdyni przeprowadzili operacje innowacyjną metodą Fot. AdobeStock

 

Innowacyjna operacja lekarzy z Gdyni

Zespół specjalistów ze Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni przeprowadził w środę pierwszą na Pomorzu operację rekonstrukcji dolnego piętra twarzy przy zastosowaniu innowacyjnej metody wirtualnego planowania.

Wiceprezes Szpitali Pomorskich dr Dariusz Nałęcz powiedział, że do tego zabiegu zespół przygotowywał się od dłuższego czasu. "Polega on na odtworzeniu ubytku zniszczonej procesem nowotworowym kości żuchwy, za pomocą kości strzałki, która jest przenoszona z innego miejsca u chorego" - tłumaczył lekarz.

Dodał, że operacja rekonstrukcji dolnego piętra twarzy została wykonana przy zastosowaniu innowacyjnej metody wirtualnego planowania.

Pozwala to na wcześniejsze wykonanie szablonów zarówno do precyzyjnego wycięcia guza, jak i precyzyjnego ukształtowania nowej kości oraz umożliwia rekonstrukcję konkretnych części ciała w bardzo precyzyjny sposób.

Profesor Łukasz Krakowczyk z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, pod okiem którego została przeprowadzona operacja podkreślił, że w przypadku metody wirtualnego planowania pracę wykonują informatycy. "Oni, mając do dyspozycji tomografię głowy, szyi i podudzi planują cały zabieg wirtualnie. My później przenosimy to na pacjenta" - wskazywał.

Dr Dariusz Nałęcz dodał, że wcześniej nie mieli takiej możliwości obliczenia i przygotowania się przed operacją. "W tej chwili, przed zabiegiem wykonaliśmy obliczenia, stworzyliśmy szablony i stwierdziliśmy, że ten szablon i to wycięcie kości będzie odpowiednie i to zostało wykonane" - stwierdził.

Ponad 50-letni pacjent, u którego została przeprowadzona operacja rekonstrukcji dolnego piętra twarzy choruje na raka płaskonabłonkowego dna jamy ustnej z naciekiem na żuchwę.

Dr Nałęcz tłumaczył, że pacjent był wcześniej operowany. "Nowotwór był wycięty i usunięty w całości. Po stwierdzeniu, że nie ma procesu nowotworowego, został przygotowany do rekonstrukcji" - stwierdził.

Dodał, że pacjent po ok. miesiącu, kiedy dojdzie do pełnego funkcjonowania, rozpocznie pracę z logopedami.

Prof. Krakowczyk podkreślił, że lekarze chcieli pacjentowi odtworzyć idealną żuchwę po to, aby móc w przyszłości w kość wszczepić implanty zębowe, tak aby pacjent mógł wrócić do normalnego funkcjonowania.

Dodał, że ta metoda wirtualnego planowania jest stosowana od lat w innych rejonach Polski.Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum