Lekarze w Dniu Dziecka: konieczna zmiana przyzwyczajeń

Autor: PPOZ/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2015 13:26

Otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, wady postawy - to najczęstsze choroby przewlekłe, na które cierpią polskie dzieci. - To my dorośli, odpowiadamy za negatywne zjawiska zdrowotne młodego pokolenia. Dlatego konieczna jest natychmiastowa zmiana przyzwyczajeń. Zamiast cukierka do szkoły - suszona śliwka, a zamiast komputera - basen, czy piłka na podwórku - proponuje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Lekarze w Dniu Dziecka: konieczna zmiana przyzwyczajeń

Już nie nadwaga, ale groźna otyłość atakuje nasze dzieci. Ze statystyk przeprowadzonych przez specjalistów z Sejmowej Komisji Zdrowia wynika, że zapada na nią 20-30 procent ogółu dzieci do lat 18, co w następstwie często wiąże się z cukrzycą i nadciśnieniem.

- Trzeba pamiętać, że główną przyczyną problemów zdrowotnych dzieci są złe nawyki żywieniowe rodziców. W domu zamiast zupy na stole pojawia się pizza, a zamiast kanapki z sałatą - hamburger. Fast foody obecne są na każdym kroku. W efekcie dzieci zaczynają tyć i chorować, coraz częściej pojawia się u nich cukrzyca  - podkreśla Bożena Janicka.

Polskie dzieci coraz częściej cierpią także na alergie pokarmowe i skórne, a przede wszystkim na wady postawy (coraz poważniejszy problem u dzieci szkolnych). Zniekształcenia kręgosłupa związane jest głównie z kompletnym brakiem ruchu. Siedzenie godzinami przed komputerem, czy telewizorem oraz unikanie lekcji wychowania fizycznego przynosi zgubne efekty.

- Rodzice powinni być świadomi, że zaburzenia postawy u dzieci negatywnie wpływają na ich zdrowie i sprawność, a w przyszłości mogą przynieść groźne w skutkach powikłania chorobowe. Kochajmy nasze dzieci, bo one są dla nas najważniejsze. Ale do szkoły na śniadanie dajmy nie czekoladowy baton, ale jabłko i kanapka z sałatą. Zamiast chipsów, czy cukiereczka – suszona śliweczka. Zmieniajmy niezdrowe przyzwyczajenia.  Troska o zdrowie to najlepszy prezent na Dzień Dziecka - apeluje Bożena Janicka. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum