Lekarze rodzinni za rzadko zlecają badania tarczycy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2011 16:18

Niemal 90 proc. dorosłych Polaków nie miało zleconego badania tarczycy w ciągu ostatnich dwóch lat - wynika z badań przedstawionych we wtorek (10 maja) na konferencji prasowej w Warszawie.

Lekarze rodzinni za rzadko zlecają badania tarczycy

Tymczasem schorzenia i zaburzenia w pracy tarczycy dotyczą co najmniej 20 proc. naszego społeczeństwa - podkreślają endokrynolodzy.

Na konferencji zapowiedziano trzecią edycję kampanii "Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy", którą w tym roku obchodzimy 23-29 maja. Z tej okazji w 5 miastach Polski - Łodzi, Katowicach, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu - 800 osób będzie mogło wykonać bezpłatne badanie krwi oceniające poziom hormonu tyreotropowego (TSH). TSH wydzielany przez przysadkę mózgową i wpływa na produkcję hormonów tarczycy. Mierzenie poziomu TSH zalicza się do podstawowych badań w diagnostyce chorób tego gruczołu.

Jak powiedział konsultant krajowy ds. endokrynologii prof. Andrzej Lewiński, lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) mogą bez przeszkód zlecać badanie poziomu TSH, gdyż nie generuje to dla nich żadnych obciążeń finansowych.

O takie badanie powinni się upominać zwłaszcza ci pacjenci, którzy obserwują u siebie objawy mogące sugerować występowanie choroby tarczycy, jak przewlekłe zmęczenie i senność bez wyraźnej przyczyny, nadpobudliwość i nerwowość, zmiana masy ciała, nietolerancja zimna, sucha skóra kolan i łokci, łamliwe włosy, nadmierne pocenie się, powiększona tarczyca czy guzki na szyi.

- Hormony tarczycy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, dlatego zaburzenia czynności tego gruczołu powinno się brać pod uwagę, gdy występują też takie objawy, jak przyspieszenie pracy serca, zaburzenia płodności, zaparcia lub biegunki, zaburzenia metabolizmu, w tym cukrzyca, a także depresja - powiedział prof. Tomasz Bednarczuk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W przypadku guzków tarczycy mogą pojawić się trudności z przełykaniem, oddychaniem, ból, chrypka.

Jak zaznaczyła prof. Małgorzata Karbownik-Lewińska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, w Polsce udało się niemal wyeliminować choroby tarczycy wynikające z niedoboru w diecie jodu. Jest to pierwiastek niezbędny do syntezy hormonów tarczycy. Było to możliwe dzięki wprowadzeniu w 1996 roku obowiązku dodawania jodku potasu do soli kuchennej sprzedawanej w naszym kraju.

Do najczęstszych zaburzeń czynności tarczycy należą autoagresywne choroby tego gruczołu. Zalicza się tu chorobę Hashimoto oraz chorobę Gravesa-Basedova, która ma podłoże genetyczne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum