Lekarze rodzinni odsyłają po recepty do specjalistów

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2013 12:53

Lekarze rodzinni coraz częściej odmawiają przewlekle chorym wypisywania recept na leki ze zniżką. Powód? Zmiana ustawy refundacyjnej, która zmusza ich do wpisywania na recepcie poziomu refundacji leku.

Lekarze rodzinni odsyłają po recepty do specjalistów

Lekarze obawiają się, że w tej sytuacji mogą być karani za wystawienie recepty pacjentowi,  który w opinii NFZ nie jest uprawniony do refundacji leku - informuje Gazeta Wyborcza.

Rozporządzenie ministra zdrowia z 2008 r. zobowiązało specjalistów do informowania lekarzy rodzinnych o tym, jakie leki bierze pacjent, w jakich dawkach, jakie są dla niego rokowania.  W praktyce jednak chory mógł latami przyjmować leki nie odwiedzając specjalisty.

Po wejściu w życie ustawy refundacyjnej lekarze mogą być karani za wypisywanie leków refundowanych osobom nieuprawnionym. W związku z tym zaczęli wymagać od pacjentów dokumentów o wizycie u specjalisty. Choć przepisy zmieniły się już w zeszłym roku, to przychodnie i lekarze dopiero od niedawna tak restrykcyjnie podchodzą do nowych regulacji. Wszystko przez strach przed kontrolami NFZ.

Pacjenci skarżą się na takie odsyłanie, gdyż na wizytę u specjalisty trzeba zazwyczaj czekać długie tygodnie. W tym czasie z powodu braku leków muszą przerywać stosowaną często latamia terapię. 

Więcej:  www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum