Lekarze proszą rodziców: uważajcie na dzieci w Sylwestra

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2016 09:38

Sylwester i Nowy Rok, to dla SOR w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka czas większej niż zwykle liczby małych pacjentów, często po poważnych urazach czy wypadkach. - Uważamy na dzieci podczas sylwestrowych zabaw - proszą lekarze z Centrum i podają listę niebezpieczeństw.

Lekarze proszą rodziców: uważajcie na dzieci w Sylwestra
Czego dyżurujący na SOR lekarze życzą przed Nowym Rokiem? Pewnie jednego: Niech będzie wesoło i bez wypadków. Fot. John Haslam/Flickr (CC BY 2.0)

Na podstawie doświadczeń z poprzednich lat lekarze z GCZD przygotowali zestawienie najczęstszych sylwestrowych zdarzeń, z powodu których dzieci trafiają na tutejszy szpitalny oddział ratunkowy.

Jak podkreślają lekarze, przy zachowaniu odrobiny ostrożności, większości z tych wypadków można uniknąć - mówi Wojciech Gumułka, rzecznik prasowy GCZD w Katowicach.

Uważajmy na:

1. Urządzenia elektryczne
Gorące lokówki, żelazka, czajniki z wrzącą wodą - uważajmy na wszystkie te urządzenia, którymi dzieci mogą się oparzyć, podczas gdy my jesteśmy zajęci przygotowaniami do Sylwestra. Chwila nieuwagi może się skończyć dramatycznym oparzeniem, którego skutki będą odczuwalne i widoczne przez wiele lat!

2. Leki
Lekarstwa to nie cukierki! Zawsze powinny być przechowywane w sposób uniemożliwiający dzieciom dostęp do nich. Koniecznie trzeba o tym przypomnieć również dziadkom, ciociom i wszystkim innym osobom, które mają opiekować się dziećmi, podczas gdy rodzice będą się bawić na sylwestrowej imprezie.

3. Sztuczne ognie, race i petardy
Trzymajmy dzieci od tych atrakcji sylwestrowych z daleka, najlepiej oglądajmy pokazy w domu, wyglądając przez okno. W żadnym razie nie pozwólmy dzieciom na samodzielne odpalania rac czy petard!

4. Alkohol , narkotyki, dopalacze
To ostrzeżenie dotyczy przede wszystkim starszych dzieci, choć w historii GCZD zdarzali się pacjenci nawet 2 i pół letni pod wpływem alkoholu. Jeśli starsze dziecko spędza Sylwestra bez rodziców, warto z nim porozmawiać przed imprezą. Niczym niewłaściwym nie będzie też przyjrzenie się w porę, w jakim stanie dziecko wraca z sylwestrowej imprezy.

5. Noworoczne wypadki
Małe dzieci „korzystają” ze zmęczenia rodziców sylwestrową zabawą, a to niestety kończy się czasem upadkami, skaleczeniami czy zadławieniem małymi przedmiotami. Jak udana impreza by nie była, rodzicom na drugi dzień nie wolno zaniedbać kwestii bezpieczeństwa dzieci.

Lekarze z GCZD przypominają również, że szpitalne oddziały ratunkowe to nie "zawsze otwarta przychodnia" czy też "miejsce darmowych badań". Na SOR powinniśmy się udać w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego dziecka. W innym przypadku korzystajmy z porad lekarzy rodzinnych lub z punktów nocnej i świątecznej opieki medycznej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum