Lekarze ostrzegają, że polskiej transplantologii grozi zapaść

Autor: Dziennik.pl/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2009 18:29

Lekarze alarmują: transplantologii grozi zapaść, ponieważ Ministerstwo Zdrowia przerzuciło finansowanie przeszczepów do NFZ, który ujawnił właśnie szczegóły planu finansowego, z którego wynika, że pieniędzy będzie mniej.

Pismo z Funduszu trafiło do szpitali - informuje Dziennik. Przejęcie finansowania transplantologii przez NFZ to skutek kryzysu i wywołanego nim poszukiwania oszczędności we wszystkich resortach. Na transplantologii zaoszczędzono 52 mln zł.

NFZ zamierza więc zaniżyć wyceny procedur, zlikwidować finansowanie dodatkowych operacji, jakich wymaga część chorych, i zabrać pieniądze na opiekę nad dawcami narządów.

Prof. Magdalena Durlik, kierownik Kliniki Medycyny Transplantacyjnej i Nefrologii Instytutu Transplantologii WUM twierdzi, że za każdy przeszczep nerek NFZ zapłaci zamiast 49 tys. zł, tylko 45 tys.

Prof. Andrzej Chmura ze Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie alarmuje, że w związku z tym, iż szpitale nie mogą dopłacać do operacji, przy takich wycenach przeszczepy przestaną się odbywać.

NFZ nie zamierza też kontynuować dotychczasowej zasady, że za leczenie chorych, których organizm odrzuca przeszczep i którzy wymagają znacznie droższych leków, płaci się 10 tys. zł więcej niż przy standardowej operacji.  Jak twierdzi prof. Durlik, szpitale będą unikać wykonywania deficytowych przeszczepów.

Ponadto, w projekcie NFZ ograniczono liczbę chorych uprawnionych do przeszczepu szpiku kostnego. Prof. Alicja Chybicka, kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej AM we Wrocławiu twierdzi, że zapomniano o dzieciach, które wymagają przeszczepu od dawcy częściowo niezgodnego, oraz o tych, które wymagają przeszczepów z powodów innych niż nowotwory.

Lekarze wysyłają do Ministerstwa Zdrowia i NFZ protesty. Ich zdaniem transplantologii grozi zapaść. Do kwietnia w Polsce wykonano 326 przeszczepów. Jeśli projekt NFZ wejdzie w życie, w wielu placówkach operacje te od połowy roku mogą się w ogóle nie odbywać, bo nie będą opłacalne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum