Lekarze: opieka stomatologiczna nad dziećmi jest w dramatycznym stanie

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2015 18:45

Ponad 90 proc. siedmiolatków ma próchnicę. To efekt utrzymującej się od 20 lat epidemii próchnicy w Polsce, której państwowy system leczenia stomatologicznego nie jest w stanie zahamować - alarmowali lekarze dentyści z Naczelnej Rady Lekarskiej podczas konferencji prasowej pt.: "Epidemia próchnicy w Polsce" w czwartek (23 kwietnia).

Lekarze: opieka stomatologiczna nad dziećmi jest w dramatycznym stanie

Prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej zaznaczyła, że na 11 województw, z których ekspertka uzyskała dane, aż 51 powiatów pozostaje wciąż bez umowy na realizację świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia!

Dodatkowo wydatki NFZ na opiekę stomatologiczną w 2015 rok wynoszą 1 mld 75 mln zł wobec 1 mld 800 mln zł w 2014 roku. W tym roku na leczenie stomatologiczne jednego Polaka - ze środków publicznych - przypada więc zaledwie 45,43 zł rocznie. Także liczba programów profilaktycznych jest niewystarczająca, a ich efektywność niedostateczna.

W ocenie ekspertów ważne jest podjęcie działań zwiększających świadomość prozdrowotną, tj. edukację dzieci, rodziców i nauczycieli i motywujących do większej dbałości o stan uzębienia dzieci.

Lekarze apelują też  o wzmocnienie systemu opieki stomatologicznej nad małymi pacjentami, w tym m.in.: stworzenie skutecznego systemu edukacji stomatologicznej, wprowadzenie karty stomatologicznej małego pacjenta z obowiązkowymi corocznymi badaniami uzębienia, zwiększenie liczby wizyt adaptacyjnych dla dzieci w ramach NFZ, zniesienie ograniczenia wiekowego w zakresie lakowania "szóstek".

Więcej: www.nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum