Lekarze online - jak wygląda e-recepta, e-zwolnienie i e-skierowanie?

Autor: Pozostałe źródła • Źródło: Artykuł promocyjny dostarczony przez heydoc.pl09 czerwca 2021 10:20

Czas epidemii doskonale pokazał, jak ważna jest cyfryzacja i rozwój technologiczny w zakresie medycyny. Pacjenci mogą korzystać z wygodnych rozwiązań takich jak e-recepta, e-zwolnienie i e-skierowanie, a to wszystko w ramach e-wizyty (czyli spotkania z lekarzem online) lub konsultacji stacjonarnej.

Lekarze online - jak wygląda e-recepta, e-zwolnienie i e-skierowanie?
fot. heydoc.pl

Czym jest e-recepta?

E-recepta to elektroniczny dokument, który obecnie zastępuje receptę papierową. E-recepta wysyłana jest w formie SMS z kodem, a aby z niej skorzystać w aptece należy podać swój numer PESEL oraz kod z SMSa. Czasami lekarze wydają także e-receptę w formie wydruku z kodem, co może być wygodne dla osób starszych, które nie posiadają smartfona, ani telefonu komórkowego. Do najważniejszych zalet e-recepty można zakwalifikować:

  • proste, intuicyjne rozwiązanie, zarówno dla pacjenta, jak i lekarza oraz farmaceuty,
  • pacjent ma receptę zawsze przy sobie, ponieważ kod jest w SMSie,
  • farmaceuta nie ma problemu z odczytaniem pisma lekarza, a wszystko może znaleźć w systemie komputerowym,
  • łatwy dostęp do dotychczasowo wystawionych recept, wystarczy zalogować się na swoje konto pacjenta na laptopie lub w telefonie,
  • umożliwia wykupienie tylko części leków, nie trzeba prosić o odpis. 

E-recepta to naprawdę nowoczesne i świetne rozwiązanie, z którego warto skorzystać, zarówno w czasie wizyty stacjonarnej, jak i w formie zdalnej. Lekarze online wystawiają także e-recepty, co jest dużym ułatwieniem dla pacjentów. 

Jak wygląda e-zwolnienie?

Obecnie lekarze wystawiają zwolnienia w formie elektronicznej, czyli e-zwolnienia. Jeszcze kilka lat temu pracownicy musieli dostarczać zwolnienie do swojego pracodawcy w formie fizycznej. Oznaczało to pewne problemy, ponieważ albo chory pracownik musiał podjechać do firmy, albo też poprosić kogoś z rodziny lub ze znajomych o dostarczenie dokumentu. Od grudnia 2018 roku lekarze wystawiają e-zwolnienia, które są naprawdę sporym ułatwieniem. Wystawienie e-zwolnienie trwa znacznie krócej niż wypisanie dokumentu w formie tradycyjnej. Dodatkowo zwolnienie pojawia się u pracodawcy już po chwili i pracownik nie musi niczego wozić. Sporą zaletą dla ZUSu oraz innych instytucji jest z kolei bardzo dobra kontrola zwolnień lekarskich, wystawianych w Polsce. 

Co to jest e-skierowanie?

E-skierowanie to nowoczesna usługa, która przynosi wiele korzyści pacjentom i pozwala na zaoszczędzenie czasu lekarzom. Takie elektroniczne skierowanie wystawia lekarz w systemie komputerowym, a pacjent otrzymuje czterocyfrowy kod na swojego smartfona lub na e-mail. Następnie pacjent rejestruje się do przychodni i podaje ten kod. Do najważniejszych zalet, związanych z funkcjonowaniem e-skierowania, należą:

  • znaczna oszczędność czasu - pacjent po prostu dzwoni do przychodni i podaje swój kod, nie musi nigdzie jeździć i stać w kolejkach,
  • e-skierowanie nie można zgubić, ponieważ jest ono w formie elektronicznej,
  • lekarz oszczędza czas, nie musi wypisywać dokumentu ręcznie.

Warto dodać, że e-skierowanie można zarejestrować tylko w jednej placówce. 

Można uznać, że nowoczesne rozwiązania, takie jak e-recepta, e-zwolnienie i e-skierowanie, świetnie sprawdzają się współcześnie, gdy ludzie unikają kontaktu z przychodniami i kolejek, ze względu na pandemię. Takie innowacyjne rozwiązania będą jednak znajdowały zastosowanie także w przyszłości, ponieważ cyfryzacja staje się coraz powszechniejsza, a pacjentom zależy na ułatwieniach. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum