Lekarze o szczegółach pionierskiego przeszczepu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2015 13:58

Lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach przedstawili w poniedziałek szczegóły pierwszego na świecie złożonego przeszczepu narządów szyi. - Na świecie przeprowadzono dotąd dwa podobne zabiegi, ale ten był najbardziej rozległy - powiedział szef zespołu rekonstrukcyjnego prof. Adam Maciejewski.

37-letni pacjent podziękował zespołowi pod kierownictwem prof. Maciejewskiego, który 11 kwietnia przeprowadził pionierską operację. Przeszczep objął krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę z przytarczycami, struktury mięśniowe oraz powłokę skórną przedniej ściany szyi.

Pacjent na razie mówi z trudem, ale lekarze oceniają, że robi bardzo szybkie postępy. - Zaskoczyło nas, że tak szybko chory zaczął oddychać, mówić pierwsze słowa - podkreślali lekarze.

Jak mówili, przed pacjentem długa rehabilitacja, m.in. ćwiczenia mające usprawnić drogę pokarmową oraz ćwiczenia głosowe. - Dziękuję wszystkim za wszystko - powiedział pan Michał.

- Przyjeżdżając do Gliwic liczyliśmy na rekonstrukcję przełyku, wrócimy z przeszczepem krtani. O tym nie marzyliśmy ani Michał, ani my. To cud - mówił ojciec pacjenta.

Oddział chirurgii rekonstrukcyjnej gliwickiego szpitala to czołowa placówka o tym profilu w Polsce. W 2013 r. tamtejsi lekarze przeprowadzili dwa przeszczepy twarzy, w tym pierwszy na świecie ze wskazań życiowych.

Jeszcze dzisiaj w portalu opublikujemy szerszy tekst nt. szczegółów przeszczepienia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum