Lekarze, którzy przeszczepili twarz, opisali to w książce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 listopada 2019 20:01

Szczegóły pierwszych w Polsce przeszczepów twarzy oraz narządów szyi omówiono w książce pt. „O sztuce chirurgii rekonstrukcyjnej” pod redakcją prof. Adama Maciejewskiego, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Medycznego Via Medica.

Lekarze, którzy przeszczepili twarz, opisali to w książce
Na zdj. prof. Adam Maciejewski Fot. PTWP

Promocja książki towarzyszy trwającemu w piątek i w sobotę (15-16 listopada) w gliwickim oddziale Centrum Onkologii - Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie Międzynarodowego Sympozjum Chirurgii Rekonstrukcyjnej. Spotkanie jest organizowane po raz pierwszy w Polsce. Bierze w nim udział ok. 200 lekarzy z kraju i z zagranicy.

Gliwicki szpital to czołowa w Polsce placówka w zakresie chirurgii rekonstrukcyjnej - to w tym szpitalu przeprowadzono pierwsze w Polsce transplantacje twarzy, a także inne skomplikowane przeszczepy. Podjęto również pionierską terapię, polegającą na jednoczesnych przeszczepach narządów oraz szpiku dawcy. Gliwiccy lekarze mają nadzieję, że pozwoli to z czasem ograniczyć, a może nawet całkowicie wyeliminować konieczność podawania pacjentom leków zapobiegających odrzuceniu przeszczepu.

- To pierwsza taka książka w kraju, oparta na naszych własnych doświadczeniach. Nasz zespół od 2001 r. zoperował ponad 5 tys. chorych, przywracając im życiowe funkcje, estetykę. Większość tych chorych mogła wrócić do normalnego życia - powiedział prof. Adam Maciejewski podczas piątkowej konferencji prasowej w Gliwicach.

Zdaniem dyrektora gliwickiego Centrum Onkologii prof. Krzysztofa Składowskiego, to cenna pozycja dla chirurgów różnych specjalności, zajmujących się nie tylko rekonstrukcjami, ale też chirurgią plastyczną, szczękowo-twarzową, laryngologów czy chirurgów plastycznych.

Jeden z autorów książki i kierownik bloku operacyjnego w gliwickim Centrum Onkologii dr hab. Łukasz Krakowczyk poinformował, że książka już wkrótce ukaże się w wersji anglojęzycznej i będzie promowana podczas ważnych wydarzeń medycznych m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Obszerna publikacja zawiera historię chirurgii odtwórczej i mikrochirurgii rekonstrukcyjnej, podstawy technik rekonstrukcyjnych, opisuje rekonstrukcje w obrębie głowy szyi, a także drogi pokarmowej i oddechowej. Opisano także transplantacje twarzy i szyi, chirurgię odtwórczą piersi: rekonstrukcje, wtórne zabiegi korygujące, chirurgiczne leczenie obrzęku chłonnego, rekonstrukcje ściany klatki piersiowej i kończyn, a także chirurgię rekonstrukcyjną u dzieci.

Anna Gumułka (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum