Lekarze: dwuletni Adaś pozostanie na święta w szpitalu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 grudnia 2014 10:07

Dwuletni Adaś, który został znaleziony w małopolskich Racławicach w stanie skrajnego wyziębienia, na święta pozostanie w szpitalu - poinformowała we wtorek (23 grudnia) rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu Magdalena Oberc.

Lekarze: dwuletni Adaś pozostanie na święta w szpitalu
ECMO Fot. Archiwum

Adaś w poniedziałek został przeniesiony z oddziału intensywnej terapii na oddział neuro-rehabilitacji. Według szacunków lekarzy, jego rehabilitacja potrwa kilka tygodni.

Dwuletni chłopczyk w nocy z soboty na niedzielę 29-30 listopada był pod opieką babci, wymknął się wówczas z domu. Poszukiwania dziecka ruszyły w niedzielę rano. Chłopca, który był w samej piżamce, znalazł nad brzegiem rzeki, kilkaset metrów od zabudowań, zastępca komendanta komisariatu w Krzeszowicach Michał Godyń. Zaniósł je do najbliższego domu i tam prowadził reanimację do czasu przyjazdu karetki i transportu dziecka do szpitala.

Tuż po przywiezieniu do szpitala chłopczyk, który był wychłodzony do 12,7 stopni C., został podłączony do urządzenia, które umożliwia tzw. pozaustrojowe utlenowanie krwi (ECMO). Po wybudzeniu ze śpiączki, do którego doszło po trzech dniach, przez pewien czas oddychał za pomocą respiratora.

"Rehabilitacja intelektualna chłopca przebiegła fantastycznie. Chłopiec wspaniale kontaktuje się z rodzicami. Mówi, tak jak mówił, a w nowym otoczeniu zaczyna uczyć się nowych słów, jest coraz bardziej aktywny. Intelektualnie jest bez zarzutu i to najbardziej nas cieszy. Ale przez wiele tygodni, a może miesięcy, będzie musiał dochodzić do pełnej sprawności fizycznej; to jest rzecz normalna po takich przeżyciach" - mówił w wywiadzie dla PAP Prof. Janusz Skalski.

Według specjalistów uratowanie osoby po takim wychłodzeniu organizmu graniczy z cudem. Dr Tomasz Darocha z Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej, które działa w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II mówił PAP, że dotąd najbardziej wychłodzona osoba - kobieta ze Skandynawii - której udało się pomóc, miała 13,7 stopni C.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum