Lekarze: depresja to poważna choroba, którą trzeba leczyć

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2010 19:16

Liczba ofiar samobójstw, które w dużym stopniu mają związek z depresją, jest w Polsce tak duża, jak liczba ofiar wypadków samochodowych - poinformowano podczas konferencji w ramach kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji.

Depresja, określana najczęściej jako przewlekły smutek, któremu towarzyszy spadek witalności, zniechęcenie do życia, brak apetytu i zaburzenia snu, stanowi obecnie jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności zawodowej i społecznej.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), za 10 lat będzie ona zajmować już drugie miejsce na tej liście, zaraz po niewydolności serca.

Na świecie żyje ok. 120 mln chorych na depresję, a liczba ta ciągle rośnie. Na schorzenie to częściej cierpią kobiety. Zdaniem prof. Aleksandra Araszkiewicza, prezesa Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, może to być związane z różnicami hormonalnymi, psychologicznymi i emocjonalnymi między płciami oraz z tym, że współczesne kobiety żyją pod presją pełnienia wielu różnych ról w społeczeństwie. Nie zajmują się już tylko domem, ale podobnie jak mężczyźni, robią kariery zawodowe.

Szacuje się, że w Polsce depresję wymagającą leczenia ma 2 proc. dzieci i 4 proc. młodzieży. Im szybciej chory trafi do psychiatry, tym szybciej można będzie mu pomóc i tym mniejsze jest ryzyko, że depresja przejdzie w postać ciężką.

Specjaliści podkreślają też, że w leczeniu depresji, oprócz farmakoterapii, niezbędna jest pomoc psychoterapeuty, który m.in. pomaga przetrwać początkowy okres terapii (od 2 do 12 tygodni), gdy efekty działania leku jeszcze się nie ujawniły.

Lekarze rozmawiali o depresji podczas konferencji zorganizowanej w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji, która w tym roku przebiega pod hasłem „Oblicza depresji“.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum