Lekarze bez Granic: drogie leki na AIDS przyczyną śmierci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lipca 2009 18:57

Tysiące osób chorych na AIDS oraz nosicieli wirusa HIV w Afryce jest

„Zastój w finansowaniu walki z AIDS oraz zbyt wysoka cena nowych leków zagrażają życiu tysięcy ubogich pacjentów” - napisali członkowie organizacji w specjalnym komunikacie opublikowanym w Kapsztadzie.

Właśnie w tym mieście na południowym zachodzie RPA odbywa się kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia AIDS (International AIDS Society - IAS), w którym uczestniczy ok. 5.000 osób. W okręgu Khayelitsha na przedmieściach Kapsztadu, gdzie MSF współpracuje z południowoafrykańskimi władzami, pacjenci wykazują odporność na leki pierwszej i drugiej generacji, obecne na rynku już od dłuższego czasu.

Nowsze leki trzeciej generacji są w Afryce dostępne, ale ich cena jest niekiedy nawet 17-krotnie wyższa niż innych obecnych na rynku medykamentów na AIDS/HIV.

– To, co obserwujemy w Khayelitsha będzie można niedługo zauważyć w całej Afryce, jeśli będziemy trwać bezczynnie – ocenia koordynator medyczny MSF na Republikę Południowej Afryki Eric Goemaere. – Leki drugiej i trzeciej generacji muszą być powszechnie dostępne. (...) Taka sytuacja nie ma obecnie miejsca, a tysiące pacjentów są skazywane na śmierć.

MSF wezwał producentów leków do udostępnienia patentów funduszowi UNITAID, powołanemu do życia w 2006 r. przez Francję i finansowanemu z podatku nakładanego na bilety lotnicze.

W biednych krajach ponad 3 miliony osób objętych jest leczeniem przeciwko AIDS; kolejne 7 milionów czeka na dostęp do leków pierwszej generacji - podaje MSF. RPA jest krajem najciężej dotkniętym przez AIDS – zarażonych wirusem HIV jest tu ponad 5 milionów mieszkańców.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum