Lekarze: bądźmy czujni wobec meningokoków

Autor: PAP/ Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2009 08:53

- Edukacja lekarzy i społeczeństwa na temat meningokoków może zwiększyć czujność wobec objawów inwazyjnej choroby meningokokowej i przez to znacznie obniżyć śmiertelność z jej powodu - podkreślali lekarze na wtorkowej (23 czerwca) konferencji prasowej w Warszawie, zorganizowanej w ramach kampanii

Jak przypomniała prof. Waleria Hryniewicz, krajowy konsultant w dziedzinie mikrobiologii, inwazyjna choroba meningokokowa (IChM) jest wywoływana przez meningokoki - tj. bakterie z gatunku Neisseria meningititdis.

Źródłem zakażeń są przeważnie nosiciele. Do zachorowań dochodzi najczęściej w sezonie jesiennym, choć u młodzieży bytującej w dużych skupiskach, również latem.

IChM może przebiegać pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsy (posocznicy), gdy bakterie przedostaną się do krwiobiegu. Może też dojść do obydwu powikłań.

Choroba ma dramatyczny przebieg - w przypadku sepsy śmiertelność wynosi od 20 nawet od 80 proc. Dotyczy to zwłaszcza przypadków wywołanych bardzo inwazyjnym klonem bakterii. Wówczas do zgonu może dojść zaledwie w ciągu kilku godzin od wystąpienia pierwszych objawów.

Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie choroby, odpowiednio szybkie podanie antybiotyków oraz zastosowanie intensywnej opieki medycznej.

Objawami IChM u dzieci mogą być m.in.: senność, spadek aktywności i brak reakcji dziecka na zwykłe bodźce, brak apetytu, wysoka temperatura. Wśród objawów choroby u dorosłych można wymienić: silny ból głowy, wysoką temperaturę, bóle mięśni i stawów, wymioty, drgawki, biegunkę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum