Lekarze apelują o instrukcje dotyczące wirusa Eboli

Autor: dziennik.pl/Rynek Zdrowia • • 19 sierpnia 2014 17:40

Z sondażu przeprowadzonego przez serwis Konsylium24 wynika, że 62 procent ankietowanych lekarzy nie wiedziałoby jak prawidłowo postąpić w sytuacji zetknięcia się z pacjentem z objawami zarażenia wirusem Ebola. Ankietę przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1008 lekarzy różnych specjalności.

Doktor Michał Feldman z Konsylium24 stwierdził, że również specjaliści chorób zakaźnych oczekują instrukcji na wypadek zawleczenia wirusa Ebola. Aż 44 procent z nich nie wiedziałoby, jak postąpić - wynika z sondażu. Zaznacza, że w innych krajach już dawno lekarze otrzymali zalecenia w tej sprawie.

Feldman podkreśla, że chodzi o informacje dotyczące organizacji opieki zdrowotnej w tej sytuacji lub numer telefonu, gdzie można je uzyskać. Zawsze może zdarzyć się, że trafi pacjent z podejrzeniem zakażenia wirusem Ebola i wtedy musimy wiedzieć, gdzie należy go kierować, czym transportować, aby chronić innych - zaznacza. Według niego, lekarze nie mają podstawowych informacji na ten temat.

Instrukcje postępowania dla lekarzy w przypadku podejrzenia u pacjenta wirusa Ebola są opracowywane - zapewnia Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH w Warszawie. Jak stwierdziła Monika Wróbel - rzeczniczka Instytutu, wkrótce lekarze otrzymają instrukcje.

Więcej: www.dziennik.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum