Lekarze: alergicy powinni zabrać inhalatory na uroczystości żałobne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2010 21:38

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej na bieżąco analizują zagrożenia zdrowotne związane ze stężeniem pyłów w powietrzu atmosferycznym.

– Prognozy wskazują na możliwość opadania pyłów na terenie Polski za kilka dni. Może to spowodować krótkotrwałe dolegliwości u osób z chorobami układu oddechowego i alergików. O ewentualnych zagrożeniach będziemy informować – powiedział PAP Tomasz Misztal z Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleciło, by osoby z grypy ryzyka (chorzy na astmę i alergicy) wybierające się na uroczystości w sobotę i niedzielę (17 –18 kwietnia) posiadały przy sobie leki i inhalatory. „W przypadku wystąpienia objawów duszności, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc do osób zabezpieczających uroczystości pod względem medycznym” – poinformowało RCB.

Na podstawie materiałów International Volcanic Health Hazard Network RBC poinformowało o zasadach postępowania w przypadku opadnięcia pyłu wulkanicznego oraz o jego możliwym wpływie na zdrowie ludzi.

Z informacji tych wynika, że w przypadku dużego stężenia pyłu nawet zdrowe osoby mogą poczuć dyskomfort lub podrażnienie w klatce piersiowej. Krótkotrwałe częste objawy to: podrażnienie nosa (katar), gardła, drapanie w gardle, czasem suchy kaszel. Osoby z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych czy astmą mogą odczuwać ich nasilone objawy nawet przez kilka dni. Pył może podrażnić gałki oczne, spowodować zaczerwienienie powiek; możliwe jest też zaczerwienienie skóry.

RBC informuje, że w przypadku dużego stężenia pyłu wulkanicznego nie należy intensywnie wietrzyć pomieszczeń. Osoby z chorobami dróg oddechowych oraz małe dzieci powinny zostać w domu. Nie zaleca się noszenia szkieł kontaktowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum