Lekarze Porozumienia Zielonogórskiego pomagają pozyskać osocze ozdrowieńców

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 30 października 2020 14:05

Lekarze rodzinni odpowiedzieli na apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu do lekarzy rodzinnych o przekazywanie osobom, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2 i wyzdrowiały, informacji o możliwości oddania osocza.

Lekarze Porozumienia Zielonogórskiego pomagają pozyskać osocze ozdrowieńców
Fot. Archiwum

Najpierw zareagował Dolnośląski Związek Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców, a następnie kolejne związki zrzeszone w Federacji Porozumienie Zielonogórskie, które skontaktowały się z regionalnymi centrami krwiodawstwa, oferując swoją pomoc. Lekarze kontaktują się ze swoimi pacjentami, którzy pokonali koronawirusa, przekazują im informacje o terapii i miejscach, gdzie można oddać osocze, a przede wszystkim zachęcają do tej formy solidarności w obliczu pandemii. Akcja lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego prowadzona jest w całej Polsce.

W sytuacji, gdy nie ma specyficznego leku przeciwwirusowego ani szczepionki przeciwko COVID-19, jedną z alternatyw w leczeniu tej choroby jest podawanie chorym osocza z krwi osób, które już przeszły zakażenie, a ich organizm wytworzył przeciwciała anty-Sars-Cov-2. Po przetoczeniu choremu mają one za zadanie zablokować namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem.

Idea nie jest nowa, terapię opartą na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych stosowano w leczeniu m.in grypy hiszpańskiej w 1918 r., u pacjentów zakażonych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem ''ptasiej'' grypy A (H5N1). W przypadku COVID-19 terapię osoczem prowadzi kilka ośrodków w kraju, ale w październiku, gdy dramatycznie wzrosła liczba chorych, osocza zaczęło brakować.

- Jako lekarze rodzinni jesteśmy na pierwszej linii walki z pandemią, mamy bieżące informacje o naszych zakażonych pacjentach oraz tych, którzy pokonali koronawirusa. Jeśli możemy pomóc, to pomagamy. Jak zawsze - mówi prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski.

Więcej: federacjapz.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum