Lekarze PPOZ pytają jak chronić osoby zdrowe w kontakcie z gruźlicą

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2014 15:27

Lekarze rodzinni pytają MZ i NFZ czy mają, a jeśli tak, to jak zabezpieczać nie tyle samych chorych, co osoby z kontaktu z gruźlicą. Zwłaszcza, że obowiązuje jedyna zasada - oddzielenie prątkującego chorego od osób zdrowych.

Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, zwraca uwagę, że są to pytania zadawne przez lekarzy rodzinnych od dawna, gdyż w Polsce nie ma obecnie wyodrębnionych struktur organizacyjnych ochrony zdrowia, które zajmowałyby się wykrywaniem i leczeniem gruźlicy.

Nie prowadzi się już szczepień u młodzieży - zrezygnowano z nich kilka lat temu, podobnie jak z obowiązkowych badań małoobrazkowych płuc w celu wykrycia nowych zachorowań.

- Ustawowo osoby chore i prątkujące oraz podejrzane o prątkowanie podlegają obowiązkowemu leczeniu szpitalnemu (art. 28, ustęp 1 ustawy). Dlatego w przypadku podejrzenia lub wykrycia nowego przypadku tej choroby, chory zostaje przekazany do szpitala, ale pozostaje problem: kto ma przebadać osoby z tzw. kontaktu z takim chorym? - pyta Janicka.

W tej sprawie PPOZ zwróciło się do MZ i NFZ. Odpowiedź, jaką otrzymali lekarze jasno określa, że lekarz rodzinny kieruje chorego do szpitala lub specjalisty pulmonologa, który zdecyduje o dalszym leczeniu.

Pozostawał jednak nadal problem zabezpieczenia osób, które miały bliską i długotrwałą styczność z chorym na gruźlicę. Pozostawienie ich samych sobie, to słabe rozwiązanie. W tej kwestii również PPOZ otrzymało odpowiedź.

Z informacji otrzymanych z Funduszu wynika, że zarówno leczeniem chorego na gruźlicę, jak też przeprowadzeniem badan kontrolnych osób z kontaktu zajmują się poradnie pulmonologiczne - wyjaśnia dr Andrzej Masiakowski z PPOZ.

Dodaje: - Poradnie te pacjentom z kontaktu wykonują badanie rtg płuc i odczyn tuberkulinowy. Rolą lekarza rodzinnego jest skierowanie takich osób, często już wskazanych przez sanepid, do poradni pulmonologicznej bez konieczności wcześniejszego wykonania rtg płuc.

Gruźlica nadal jest groźną choroba społeczną. Na świecie co roku zapada na nią 8-9 milionów ludzi. W Polsce co roku - ponad 7 000 osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum