Lekarze PPOZ przestrzegają: uważajmy na nadciśnienie

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 19 kwietnia 2016 11:15

- Nie bez powodu nadciśnienie tętnicze nazywamy cichym zabójcą. Działa wyjątkowo podstępnie, nie boli, nie daje jednoznacznych objawów, a stopniowo wyniszcza organizm – ostrzega Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Nieleczone nadciśnienie często prowadzi do zawału albo udaru mózgu - a są one przyczyną połowy wszystkich zgonów w Polsce. Fot. archiwum

Ekspertka podkreśla, że choroba nieleczona często prowadzi do zawału albo udaru mózgu - a są one przyczyną połowy wszystkich zgonów w Polsce. Jedynymi skutecznymi sposobami walki z nadciśnieniem tętniczym jest po pierwsze: wczesne rozpoznanie, po drugie: odpowiednie i systematyczne leczenie.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na nadciśnienie tętnicze choruje na świecie ponad 1,5 mld ludzi, w Polsce aż co trzeci dorosły Polak - co pod względem śmiertelności spowodowanej chorobami układu sercowo-naczyniowego, wywołanymi nadciśnieniem tętniczym stawia nasz kraj w czołówce krajów wysokorozwiniętych. Niestety, aż 90 procent pacjentów nawet nie wie, że cierpi na tę chorobę.

- Nadciśnienie tętnicze jest bagatelizowane nawet wtedy, gdy wyniki odbiegają od normy. Pacjent nie czuje się źle, nic go nie boli, pracuje… W takiej sytuacji nie widzi więc potrzeby pójścia do lekarza i rozpoczęcia leczenia. A to jest wielki błąd, mogący spowodować nieodwracalne konsekwencje - podkreśla Bożena Janicka.

I przestrzega. Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby obciążone genetycznie (gdy np. nadciśnienie występowało już w rodzinie); palące papierosy i nadużywające alkoholu oraz wypijające dziennie zbyt dużo kawy. Czynnikiem ryzyka wystąpienia choroby jest także spożywanie zbyt dużej ilości soli, słodyczy, tłustych potraw (w tym fast foodów).

Z tego powodu nadciśnienie często diagnozowane jest u osób z nadwagą, unikających wysiłku fizycznego oraz narażonych na stres. Często zdarza się jednak, że przyczyn choroby nie da się zidentyfikować. Wśród pacjentów trafiających do lekarza nie brakuje osób młodych (już po 30. roku życia), dbających o siebie i prowadzących zdrowy tryb życia.

Do najbardziej charakterystycznych objawów nadciśnienia zalicza się: uczucie kołatania serca, bóle głowy lub klatki piersiowej, nadmierna pobudliwość, łatwe męczenie się oraz bezsenność.

Dlatego też lekarze z PPOZ przypominają, że warunkiem skutecznej pomocy pacjentowi jest zastosowanie odpowiedniej terapii. Od pacjenta wymaga się systematycznego przyjmowanie leków, przepisanych przez lekarza! Nie wolno ich odstawiać na własną rękę, ani zmieniać ich dawkowania.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum