Lekarze POZ wypełnią ankiety o realizowaniu recept. Leków nie wykupuje większość seniorów

Autor: oprac. KM • Źródło: Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej, Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia28 września 2022 10:30

Seniorzy nie chcą kupować przepisanych im leków. - To znaczna część domowego budżetu — przyznaje prezes Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym" Magdalena Osińska-Kurzywilk. O tym i nie tylko lekarze podstawowej opieki zdrowotnej napiszą w specjalnie przygotowanych ankietach. To projekt finansowany przez Unię Europejską.

Lekarze POZ wypełnią ankiety o realizowaniu recept. Leków nie wykupuje większość seniorów
Pacjenci nie chcą realizować recept? Fot. Adobestock
  • 26 września Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej opublikowało prośbę zespołu prowadzącego badanie ENABLE skierowaną do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej
  • Ankieta jest przeprowadzana w 26 różnych językach w całej Europie
  • Jest to część większego badania "Bariery i czynniki ułatwiające wdrażanie interwencji zwiększających przestrzeganie zaleceń lekarskich w krajach ENABLE"

Ankieta dla lekarzy POZ

Zespół ENABLE, który przygotował ankietę dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, zauważa w swoim komunikacie, że coraz częściej ma do czynienia z pacjentami, którzy nie realizują zaleceń lekarzy. Wymienia nierealizowanie recept, nieprzyjmowanie przepisanych leków i niestawianie się na wizyty kontrolne. Lekarze przyznają, że "jest to dla nich często źródłem frustracji, zmusza do dodatkowej pracy, a czasem także do dodatkowych wydatków".

- Tak dzieje się nie tylko w Polsce, również w innych krajach lekarze POZ borykają się z podobnymi problemami — zaznacza zespół i podkreśla, że europejski projekt ENABLE "pragnie im pomóc, identyfikując rozwiązania, które najlepiej sprawdzają się w praktyce".

Zespół ENABLE przygotował w tym celu badanie naukowe: na podstawie ankiety chce określić, w jaki sposób "europejscy pracownicy służby zdrowia zarządzają przestrzeganiem zaleceń lekarskich w swojej codziennej pracy". Dodają, że kwestionariusz jest anonimowy i "zawiera tylko proste pytania". Ponadto czas potrzebny na odpowiedź szacują na "jedynie 5-10 minut".

Seniorzy nie wykupują leków. "Wrócą w gorszym stanie"

Prezes Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym" Magdalena Osińska-Kurzywilk na łamach Rzeczpospolitej przyznaje, że Koalicja od początku roku otrzymuje sygnały o problemach seniorów z wykupowaniem leków. Wiąże się to z podwyżkami cen różnych usług i produktów.

Jak ponadto zauważa Osińska-Kurzywilk, jeśli seniorzy przestaną kupować przepisane im leki, "wrócą do lekarzy w dużo gorszym stanie". Tymczasem, jak podkreśla prezes, średnia jednorazowych wydatków w aptece to 100 złotych, co wskazuje na to, że są też wyższe kwoty - a 200 czy 300 zł to, zaznacza, "odczuwalna część emerytury".

Koszt jednorazowej wizyty w aptece to przeciętnie 100 zł.- Jeśli średnia wydatków wynosi ponad 100 zł, to oznacza, że są osoby, które wydają po 200 a nawet 300 zł, a to już jest odczuwalna część ich emerytury - wskazuje Magdalena Osińska-Kurzywilk.

Koalicja zleciła badanie, z którego wynika, że to właśnie na lekach oszczędzają starsze osoby - 94 procent badanych seniorów podało, że leki obciążają ich budżety. Potwierdza to prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski: zauważa braki postępów w leczeniu, za którymi — jak okazuje się w trakcie rozmów z pacjentami — stoi właśnie brak realizacji recept na leki. Najczęściej, dodaje, mowa jest tutaj o pacjentach z wielochorobowością.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum