
Jest ciężko. Mamy bardzo dużo chorych, w chwili obecnej jest ich około 270. Jeden lekarz zajmuje się naraz 28 pacjentami - tak sytuację w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym opisał pulmonolog dr Jacek Nasiłowski.
- Dr Jacek Nasiłowski: - Problem nie tkwi w dostępności łóżek, tylko w braku personelu medycznego
- Jeden lekarz zajmuje się naraz 28 pacjentami, w tym kilkoma w stanie ciężkim - zaznaczył pulmunolog.
- Lekarz: - My nie możemy powiedzieć, że odmawiamy przyjęcia jakiegokolwiek pacjenta
Odnosząc się do liczby pacjentów zakażonych Covid-19, którzy obecnie leczeni są w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym, dr Nasiłowski podkreślił, że kluczowe jest tu sformułowanie "około", ponieważ sytuacja w szpitalu zmienia się bardzo dynamicznie. - Z tego powodu jest bardzo ciężko - powiedział.
Tytaniczna praca
Jak wyjaśnił, co chwila przyjmowani są nowi pacjenci. Część z nich szybko zdrowieje i wraca do domów, jednak u wielu pacjentów choroba przebiega ciężej, nie zdrowieją tak szybko, jak oczekiwaliby tego lekarze, często ich stan pogarsza się do tego stopnia, że wymagają leczenia respiratorem.
Pytany, ile w chwili obecnej jest wolnych łóżek na Narodowym, lekarz wyjaśnił, że problem nie tkwi w dostępności łóżek, tylko w braku personelu medycznego. - Łóżek to mamy tu w sumie 500, respiratory także są, tylko problem leży gdzie indziej - zauważył. - Nie jest sztuką położyć pacjenta do łóżka, tylko trzeba mieć jeszcze na względzie, że tym pacjentem później ktoś się będzie musiał zająć, a przecież im cięższy jest jego stan, tym więcej personelu potrzeba do jego leczenia - podkreślił.
Dopytywany, ile brakuje obecnie personelu medycznego w szpitalu na Stadionie Narodowym, Nasiłowski odparł: - Powinno być dwa razy więcej.
- Ludzie, którzy tu pracują - personel pielęgniarski, ratownicy medyczni i lekarze - wykonują tytaniczną, heroiczną pracę - powiedział. - Jeden lekarz zajmuje się naraz 28 pacjentami, w tym kilkoma w stanie ciężkim - zaznaczył. Dla porównania wskazał, że w normalnym szpitalu jeden lekarz zajmuje się pięcioma pacjentami. - Sytuacja jest taka, że po prostu nie ma ludzi do pracy, ale teraz wszędzie ich nie ma, nie tylko u nas - zauważył dr Nasiłowski.
Zwrócił jednocześnie uwagę, że każdy szpital może wskazać liczbę pacjentów, których jest w stanie przyjąć i powiedzieć, że powyżej tej liczby nie może już przyjmować. - Jednak szpital covidowy nie może tego zrobić. My nie możemy powiedzieć, że odmawiamy przyjęcia jakiegokolwiek pacjenta - powiedział dr Nasiłowski. - Dlatego ludzie tutaj pracują naprawdę bardzo ciężko - przyznał.
Dr Nasiłowski przypomniał także, że kadra na Narodowym, to poniekąd efekt "pospolitego ruszenia". - To są ludzie, którzy chcieli pracować z covidami i zjechali do Warszawy z całej Polski - przypomniał. Jak wskazał, są to ochotnicy m.in. ze Śląska, Lublina oraz z wielu innych miejsc w całym kraju. - Wszyscy oni mają swoją drugą pracę - zaznaczył.
Wszędzie braki kadrowe
Pytany, czy lekarze z Narodowego zgłaszają do wojewody braki kadrowe, dr Nasiłowski wyjaśnił, że medycy pracujący w tym szpitalu tymczasowym cały czas alarmują o ciężkiej sytuacji kadrowej. Nieustannie prowadzony jest także nabór personelu. Jednak - jak zaznaczył lekarz - podobne zgłoszenia płyną jednocześnie z innych placówek.
- Ci ludzie, którzy chcieli pracować z covidowcami, to już dawno pracują, a ci, którzy nie chcą, to się kamuflują i nie pracują, bo mają swoje prace, które, co trzeba podkreślić, także są potrzebne - przyznał. - Mamy przecież w Polsce także pacjentów chorujących na inne schorzenia, którzy nie zniknęli wraz z nadejściem pandemii, a nimi także ktoś musi się zająć - dodał.
Odnosząc się do dynamiki wzrostu zachorowań na koronawirusa w Polsce, dr Nasiłowski ocenił, że z punktu widzenia szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym, w ciągu ostatnich dni sytuacja trochę się poprawiła. - Ostatnie trzy dni jest trochę lepiej, natomiast ostatnie dwa tygodnie były naprawdę dramatyczne, każdego dnia przyjeżdżało do nas około 150 nowych chorych - poinformował. - Teraz przyjeżdża połowa z tego - dodał. Wyjaśnił, że wynika to m.in. z uruchomienia w woj. mazowieckim innych szpitali tymczasowych.
- Póki co, jakoś dajemy radę, na szczęście zwolniło się tempo przyjęć - podsumował dr Nasiłowski.


CZYTAJ TAKŻE
POLECAMY
- 18:10 Minister Niedzielski: zdjęcie maseczek jeszcze nie teraz. Może za tydzień?
- 17:46 Łagodzenie obostrzeń małymi krokami jest dobrą metodą - uważa prof. Anna Mania
- 17:12 Czy Ministerstwo Zdrowia wie, ile salowych zmarło na Covid-19? - pyta poseł Razem
- 16:47 Pierwsza i jedyna terapia celowana w leczeniu AML FLT3+ oraz AdvSM dostępna dla pacjentów
- 15:40 W tych pięciu województwach zostają obostrzenia bez zmian
- 15:25 Jakie obostrzenia można dzisiaj znosić?
- 15:16 Niemiecki dziennik o wielkim umieraniu Polaków
- 14:31 Bank Światowy: najuboższe państwa dostaną 2 mld dolarów na zakup i dystrybucję szczepionek
- 14:11 Prof. Zajkowska: długi weekend majowy warto spędzić na zewnątrz, tam transmisja wirusa jest mniejsza
- 13:50 Ratowników medycznych zaatakował mieczem samurajskim
- 13:40 Punkt szczepień w Poznaniu: "gigantyczne kolejki, chaos". NFZ zerwie umowę?
- 13:10 Szczepienie przeciw Covid-19: czy można przyśpieszyć termin drugiej dawki?
- 1 Koronawirus w Polsce: 2 718 493 potwierdzonych zakażeń, zmarło 63 473 pacjentów
- 2 Premier zarejestrował się na szczepienia. Podał, jaką szczepionkę wybrał
- 3 Rząd zapowiada: do 10 maja każdy dorosły Polak otrzyma e-skierowanie na szczepienie
- 4 Szpitale: mamy oddać pieniądze za niewykonane zabiegi. NFZ: nie żądamy jeszcze zwrotu
- 5 Kielce: pocovidowy pacjent został wypisany do domu wraz z respiratorem
- 6 Respiratorów dla chorych na Covid-19 nie brakuje, ale czy ma je kto obsługiwać?
- 7 Zmiana terminu podania drugiej dawki szczepionki niemożliwa?
- 8 Niewykorzystane dawki już wkrótce dla wszystkich chętnych. Krok do uwolnienia szczepień?
- 9 Indyjska mutacja koronawirusa jest już Europie
- 10 Dworczyk: od poniedziałku każdego dnia rejestracja na szczepienia dwóch roczników
- 11 Lekarze „na dywanikach” u rzeczników odpowiedzialności zawodowej. Wiele hałasu o nic?
- 12 Sąd: samorząd aptekarski przegrał proces dotyczący aplikacji Recepta Gemini
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych