Lekarz: w Szpitalu Narodowym przebywa 26 pacjentów; nikt nie jest podłączony do respiratora

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 listopada 2020 22:05

W Szpitalu Narodowym przebywa obecnie 26 pacjentów; nikt nie jest podłączony do respiratora - poinformował w czwartek !2 listopada) lek. med. Michał Hampel pracujący w szpitalu na Stadionie Narodowym w Warszawie. Dodał, że szpital ten ma odciążyć inne wielospecjalistyczne placówki.

Lekarz: w Szpitalu Narodowym przebywa 26 pacjentów; nikt nie jest podłączony do respiratora
Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował we wtorek, że od niedzieli szpital ma dysponować 500 łóżkami dla chorych na COVID-19. Fot. Agencja Rezerw Materiałowych/Facebook

Lek. med. Hampel - uczestnik misji pomocowych m.in. w Lombardii; obecnie odpowiedzialny za personel i sprawy organizacyjne w Szpitalu Narodowym w Warszawie - w rozmowie w Polskim Radiu 24 zapewnił, że sytuacja w tym szpitalu jest stabilna.

- Pacjenci są przyjmowani każdego dnia. Obecnie pacjentów mamy 26. Bywały już większe liczby, ale to wynika też z tego, że tych pacjentów sukcesywnie wypisujemy, jeżeli nie wymagają już dalszej hospitalizacji - poinformował lekarz.

Przekazał przy tym, że w szpitalu nie ma w obecnie pacjentów wymagających respiratoroterapii. Nie wykluczył jednak, że w najbliższym czasie do tego szpitala trafią pacjenci wymagający poważniejszego leczenia.

- Na to jesteśmy przygotowani - dodał.

Jak podkreślił, Szpital Narodowy powstał po to, żeby odciążyć pozostałe szpitale. Wskazał, że do tej tymczasowej placówki trafiają zarażeni, będący w stosunkowo lekkim stanie wymagającym hospitalizacji.

- Dzięki temu zwalniamy miejsca w szpitalach wielospecjalistycznych; zwalniamy miejsca dla pacjentów wymagających opieki, której my nie możemy zapewnić przez brak pewnych możliwości, jeśli chodzi o terapię - zaznaczył Hampel.

Lekarz podkreślił przy tym, że społeczeństwo będzie borykało się "jakiś czas z pandemią" w związku z tym - jak dodał - Szpital Narodowy nie ma określonych ram czasowych funkcjonowania.

- Szpital, dopóki będzie potrzebny, to będzie funkcjonował - dodał.

Lek. med. Hampel poinformował też, że rekrutacja personelu do szpitala na PGE Narodowym jest nadal prowadzona.

- Ta kadra się poszerza. Rekrutujemy lekarzy pielęgniarki opiekunów medycznych Sukcesywnie zwiększamy bazę personelu - wskazał.

Lekarz przekazał, że szpital na Stadionie Narodowym jest dobrze wyposażony pod względem diagnostycznym.

- Jesteśmy w stanie zapewnić pełną diagnostykę. Mamy aparaty RTG, aparaty ultrasonograficzne, jest tomografia komputerowa i stała kadra radiologiczna, możliwość wykonania badań całodobowo - zaznaczył.

Funkcjonujący od zeszłego tygodnia na PGE Narodowym szpital tymczasowy jest filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował we wtorek, że od niedzieli szpital ma dysponować 500 łóżkami dla chorych na COVID-19.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum