Lekarz i dwie pielęgniarki ze szpitala w Skarżysku-Kamiennej zakażone koronawirusem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2020 14:20

Lekarz i dwie pielęgniarki to kolejne osoby zakażone koronawirusem w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku-Kamiennej. Placówka jest największym ogniskiem koronawirusa w woj. świętokrzyskim. Chorobę COVID-19 potwierdzono tam u 15 osób, jedna zmarła. W całym regionie zanotowano 27 przypadków zachorowań.

Szpital w Skarżysku-Kamiennej jest największym ogniskiem koronawirusa w woj. świętokrzyskim. Fot. Shutterstock

- Mamy potwierdzone zakażenie u trzech kolejnych osób. To personel szpitala powiatowego: dwie pielęgniarki i lekarz. Czekamy na wyniki siedmiu testów, które były wykonane w ostatnich dniach - powiedział w sobotę (28 marca) starosta skarżyski Artur Berus.

Dyrektor szpitala Leszek Lepiarz zaznaczył, że do badań, tym razem do laboratoriów w Warszawie, wysłano kolejne 100 próbek.

- Apelujemy, aby zrobić wszystko, by przyspieszyć proces badań. Trudno w takim miejscu jak szpital w Skarżysku, gdzie mamy największe ognisko koronawirusa w woj. świętokrzyskim, czekać na wyniki ponad dobę. Dlatego dzisiaj próbki wysłaliśmy do Warszawy - powiedział dyrektor.

Dodał, że w placówce obecnie przebywa około 120 pacjentów i około 100 osób z personelu szpitala. Jak dotąd, zdecydowano o zamknięciu trzech oddziałów: neurologii, rehabilitacji neurologicznej i udarowego.

- Zostały one poddane dezynfekcji i są zamknięte, pozostałe funkcjonują normalnie - zaznaczył.

Pierwsze przypadki zakażenia w szpitalu zanotowano na oddziale neurologicznym w środę. Chorobę potwierdzono u 5 pacjentów i 2 pielęgniarek. Ognisko zaczęło się prawdopodobnie od jednej z sanitariuszek, która świadczyła pracę także w szpitalu w Grójcu (Mazowieckie). Najprawdopodobniej tam zaraziła się koronawirusem i nieświadomie przeniosła go do Skarżyska.

Od środy w szpitalu potwierdzono zakażenie u 15 osób, jedna z nich - 80-letni mężczyzna - zmarła.

W sumie w woj. zanotowano 27 przypadków zachorowań na COVID-19. Ponadto 34 osoby są hospitalizowane, 4234 są poddane kwarantannie, a 378 osób jest pod nadzorem epidemiologicznym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum