×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lekarz geriatra: specjalizacja nadal niedoceniana w Polsce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia14 listopada 2013 14:58

Mimo starzenia się społeczeństwa w Polsce rola geriatry jest nadal niedoceniana i kojarzona z opieką paliatywną - uważa lekarz med. Milena Słoń, specjalista chorób wewnętrznych i geriatrii.

Lekarz geriatra: specjalizacja nadal niedoceniana w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak przypomniała Słoń podczas czwartkowego (14 listopada) spotkania z dziennikarzami w Warszawie lekarz geriatra to specjalista łączący wiedzę z wielu dziedzin medycyny tak, aby skutecznie leczyć osoby w podeszłym wieku. Dodała, że nie chodzi o leczenie pojedynczych układów lub organów, ale zaplanowanie leczenia współistniejących chorób. Wyklucza to przyjmowanie przez pacjenta zbyt dużej ilości leków, przepisanych przez różnych specjalistów.

- Zadaniem lekarza geriatry jest koordynacja zaleceń innych lekarzy specjalistów, utrzymanie sprawności funkcjonalnej pacjenta, zalecanie leczenia wspomagającego, jak rehabilitacja, terapia zajęciowa oraz szeroka diagnostyka - wyjaśniła Słoń. 

Według niej do geriatry powinni zgłosić się pacjenci po 65. roku życia, którzy są leczeni z powodu więcej niż jednej choroby oraz ci, którzy skarżą się na różnorodne, czasami trudne do określenia dolegliwości. 
- Mamy w Polsce zaledwie ok. 200 geriatrów - przypomniała Słoń i dodała, że być może jest zbyt słabe lobby, aby rola tych specjalistów była odpowiednio doceniona. 

Zwróciła uwagę na problem zapewnienia odpowiedniej opieki dla pacjentów w starszym wieku w ich własnym domu. Jak mówiła, dla osoby starszej najlepszym miejscem pobytu jest jej własny dom, jednak ze względu na obecny model pracy członkowie rodziny często nie są w stanie sami zapewnić takiej opieki. 

Dodała, że w przypadku zatrudnienia przez rodzinę opiekuna dla osoby starszej bardzo ważne jest, aby była to osoba wykwalifikowana. 

Także Agnieszka Szpara, przewodnicząca Forum Opieki Długoterminowej w ramach Pracodawców Medycyny Prywatnej przekonywała, że "osoba niewykwalifikowana może być pomocna w zrobieniu zakupów, ale np. w przypadku pacjenta z osteoporozą, opiekun musi wiedzieć w jaki sposób pomóc podnieść się z krzesła, aby nie zrobić krzywdy". Jak mówiła, w Polsce w związku z wyzwaniami demograficznymi istnieje potencjał na rynku pracy, aby zaktywizować wiele osób do pracy w roli opiekuna osoby starszej po odpowiednim przeszkoleniu. 

Przypomniała, że według danych EUROSTATU obecnie osoby starsze po 65. roku życia stanowią ok. 13 proc. polskiego społeczeństwa, a w 2020 r. będzie to blisko 25 proc. 
Według Szpary usługi w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej oraz systemu opieki społecznej powinny zostać skoordynowane. - Opieka społeczna finansuje głównie opiekę dla osób samotnych i z niskimi dochodami, a brakuje systemowego wsparcia dla wszystkich osób potrzebujących opieki oraz ich opiekunów - oceniła.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze