Lekarz chorób zakaźnych: za dużo wrzawy wokół nowej odmiany wirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 grudnia 2020 09:17

Włoski specjalista chorób zakaźnych profesor Matteo Bassetti z Genui apeluje o spokój w związku z wykryciem nowej odmiany koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Jego zdaniem jest wokół niej „za dużo wrzawy”.

Lekarz chorób zakaźnych: za dużo wrzawy wokół nowej odmiany wirusa
FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

"Bądźmy spokojni. Nie stoimy w obliczu nowego wirusa, ale tego samego lekko zmutowanego i może bardziej szerzącego się. Szczepionki działają także w przypadku tej odmiany. Jest za dużo wrzawy, za dużo. To kakofonia, której nie da się słuchać"- napisał w mediach społecznościowych profesor Bassetti, który jest dyrektorem kliniki chorob zakaźnych w szpitalu San Martino w stolicy Ligurii. Jego słowa cytują włoskie media.

Podkreślił, że tzw. angielska odmiana wirusa albo inne podobne mutacje według wszelkiego prawdopodobieństwa krążą już w wielu innych krajach. Pierwszy we Włoszech przypadek zakażenia tą nową odmianą Sars-CoV-2, , przypomniał lekarz, potwierdzono w niedzielę.

"A zatem wstrzymanie lotów do i z Wielkiej Brytanii wydaje się podobnym krokiem do tego, jaki zrobiono w zimie w przypadku Chin"- stwierdził specjalista przywołując zawieszenie komunikacji lotniczej z tym krajem w styczniu.

Dodał: "Wtedy wirus był już u nas, a my szukaliśmy go u osób ze skośnymi oczami".

Bassetti zauważył też: "Jest wiele publikacji naukowych, które udokumentowały różne typy mutacji Sars-CoV-2, bez takiej emfazy, jak w ostatnich 24 godzinach".

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum