Lek skojarzony dla pacjentów z POChP

Autor: LJX/Rynek Zdrowia • • 08 października 2013 17:57

Europejska Agencja Leków zatwierdziła pierwszy lek skojarzony z dwóch substancji rozszerzających oskrzela przeznaczony do stosowania raz na dobę u pacjentów dorosłych z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP).

Lek skojarzony dla pacjentów z POChP
Ultibro Breezhaler składa się z dwóch leków rozszerzających oskrzela: indakaterolu, długo działającego agonisty receptorów beta2-adrenergicznych (LABA) oraz glikopironium, długo działającego antagonisty receptorów muskarynowych (LAMA) - 85µg indakaterolu/43µg glikopironium, co stanowi odpowiednio 110µg/50µg w dawce mierzonej na kapsułkę.

Lek w programie badań klinicznych występował pod nazwą QVA149. Program badań klinicznych III fazy IGNITE wykazał, że preparat zdecydowanie poprawia czynność płuc, zmniejsza nasilenie duszności i konieczność używania leków doraźnych w porównaniu ze stosowanymi dotychczas terapiami standardowymi.

Badania kliniczne wykazały, że QVA149 ma akceptowalny profil bezpieczeństwa, bez wyraźnych różnic w porównaniu z pozostałymi lekami (placebo, indakaterol w dawce 150µg, glikopironium w dawce 50µg, tiotropium w dawce 18μg w próbie otwartej, połączenie salmeterolu i flutykazonu odpowiednio w dawkach 50µg i 500µg) pod względem występowania działań niepożądanych i ciężkich działań niepożądanych.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum