Legnica: uratowali wcześniaka dzięki terapii nerkozastępczej

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2015 20:12

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy lekarzom udało się ocalić dziecko ważące po urodzeniu tylko 820 gramów. Chłopiec jest najmniejszym na świecie dzieckiem uratowanym za pomocą terapii nerkozastępczej.

Legnica: uratowali wcześniaka dzięki terapii nerkozastępczej

Pierwszy o jego historii napisał portaltvn24.pl. Chłopiec w legnickim szpitalu urodził się w listopadzie ub.r. Na świat przyszedł w siódmym miesiącu ciąży. Ważył ledwie 820 gramów - miał niewydolność wątroby i nerek. Lekarze, pod kierunkiem ordynatora oddziału neonatologii Wojciecha Kowalika, postanowili go ratować.

Chłopcu najpierw wykonano stosowne testy, a potem podłączono go do urządzenia do terapii nerkozastępczej dla dzieci. Potocznie jest ono nazywane sztuczną nerką, choć - jak podkreślają specjaliści - ta nazwa nie jest do końca prawidłowa.

Specjalna aparatura przez dwa przewody wyprowadza krew z organizmu dziecka, następnie ją oczyszcza i wprowadza ponownie.

W ciągu trzech lat w legnickim szpitalu leczono w ten sposób 10 dzieci, pięcioro z nich udało się uratować. Jak przekonuje Tomasz Kozieł, rzecznik szpitala, w przypadku ważącego 820 gramów pacjenta sukces jest wyjątkowy. To bowiem najmniejsze dziecko uratowane w ten sposób na świecie.

Poprzednio rekordzistą był chłopiec z Korei Południowej, ale on po urodzeniu ważył prawie dwa kilogramy.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum