Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia | 16-08-2013 10:50

Legnica: ponownie przeprowadzane są pobrania narządów

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy doszło do czterech pobrań narządów. To sukces, bowiem wcześniej takie zabiegi przeprowadzono tutaj 11 lat temu.Co ważniejsze, pobrane narządy zostały wykorzystane do przeszczepów.

Według informacji Śląskiego Centrum Chorób Serca dwa z pobrany w legnickim szpitalu serc się przyjęły, a pacjenci powoli wracają do zdrowia. Jak podkreśla Andrzej Hap, dyrektor ds. lecznictwa w legnickim szpitalu to duża satysfakcja dla pracowników placówki.

Jak tłumaczą lekarze i pracownicy legnickiej placówki, rozpoczęcie na nowo donacji narządów wynika z otwarcia przed rokiem pracowni neuroradiologii inwazyjnej, w której znajduje się specjalistyczny sprzęt diagnostyczny. Dzięki tym urządzeniom można ze stuprocentową pewnością zdiagnozować śmierć mózgu u pacjenta.

Spośród czterech ostatnich pobrań dokonanych w Legnicy, trzy stanowiły tzw. pobrania wielonarządowe. Dzięki temu uzyskano do przeszczepu m.in. dwa serca, osiem nerek oraz rogówki. Wszczepienia przeprowadzono w innych placówkach.

Więcej: www.gazetawrocławska.pl