Legionowo: profilaktyczne badania piersi

Autor: PP/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2009 12:38

Od 11 do 13 grudnia w Legionowie warszawska Fundacja Jesteś Człowiekiem - Pomóż prowadzić będzie akcję profilaktyki nowotworu piersi.

Akcja skierowana jest do kobiet od 25. do 49. roku  życia, czyli z grupy nie objętej programem Narodowego Funduszu Zdrowia. W ramach tej akcji zostaną wykonane kompleksowe badania, które obejmą USG i mammografię jako podstawę diagnostyki oraz w zależności od dalszych potrzeb rezonans magnetyczny i biopsję. Dla uczestniczek zapewniona będzie także możliwość skorzystania z indywidualnej porady u stałego konsultanta fundacji, onkologa, Marii Kulety z opolskiego Centrum Onkologii.

Warunkiem koniecznym do skorzystania z bezpłatnych badań 12 i 13 grudnia, jest obecność na prelekcji – szkoleniu z dr Kuletą. Spotkanie zaplanowano na piątek, 11 grudnia b.r. w godzinach od 17.30 do 20.30 w Sali Widowiskowej Urzędu Miasta Legionowo. Badania w sobotę i niedzielę rozpoczną się o godzinie 8 w NZOZ „Mediq”.

Warto nadmienić, że w ubiegłym roku, w Gorzowie Wielkopolskim, w ramach Akcji „Ty Jesteś Najważniejsza”, fundacja zrealizowała ponad 450 takich badań, docierając za pośrednictwem miejscowych „Amazonek” do kilku tysięcy pań z miasta i z regionu poprzez spotkania o charakterze specjalistycznych prelekcji, konsultacji i edukacji.

Jak przypomina doktor Maria Kuleta w wywiadzie udzielonym dla lokalnej prasy, rak sutka jest drugą co do częstości występowania chorobą nowotworową u kobiet w Polsce. – Choroby sutka u kobiet młodych, których nie obejmuje program NFZ pozostawiono w dużej mierze przypadkowi lub samoświadomości kobiety. Tak więc nasza fundacja próbuje pomóc młodym kobietom zrozumieć charakter tej choroby i umożliwić im badania profilaktyczne – mówi onkolog.

Fundacja poza czysto lekarską działalnością, prowadzi akcję uświadamiającą. W tym celu w dniu poprzedzającym akcję lekarską zaprasza panie na pogadankę dotyczącą problemu raka sutka.

– Całe moje życie zawodowe przekonało mnie, że boimy się tego, co nie jest nam znane. Pogadanki na temat chorób nowotworowych na pewno pozwalają oswoić strach. Świadomość, że znakomita większość raków piersi jest wyleczalna co najmniej w 90% pomaga przełamywać bariery i wygospodarować czas potrzebny na profilaktyczną wizytę u lekarza. Skuteczność leczenia jest oczywiście zależna od stopnia zaawansowania choroby, im wcześnie rozpoznamy zło, tym skuteczniej z nim walczymy – dodaje doktor Kuleta.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum