Leczenie komórkami macierzystymi uszkodzonego rdzenia, to ciągle eksperyment

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2010 12:22

Osoby po urazach, z uszkodzeniem rdzenia kręgowego z determinacją szukają skutecznych metod leczenia i decydują się czasami na eksperymentalne terapie komórkami macierzystymi.

Standardowe metody leczenia uszkodzeń rdzenia kręgowego polegają na natychmiastowej opiece i podaniu leków przeciwzapalnych, unieruchomieniu w celu ustabilizowania kręgosłupa i ewentualnie operacyjnym usunięciu fragmentów kości, obcych ciał i uszkodzonych dysków lub kręgów, które wywierają nacisk na rdzeń kręgowy.

Po wstępnym zaleczeniu pacjent podejmuje rehabilitację. Wielu badaczy pracuje nad terapiami, które umożliwiłyby osobom z uszkodzonym rdzeniem kręgowym samodzielne życie.

Zespół naukowców ze Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych i Rosji przeprowadził udany eksperyment na szczurach, w którym wykorzystano biologiczny „kruczek” pozwalający uruchomić nogi szczurów bez angażowania mózgu do przewodzenia sygnałów elektrycznych do mięśni.

Naukowcy uważają, że podobna metoda terapii zacznie być wykorzystywana u ludzi, ale dopiero za kilka lat i prawdopodobnie w połączeniu z nowoczesną elektroniczną neuroprotezą łączącą mózg z rozerwanym rdzeniem kręgowym.

Jedną z metod leczenia, która pojawiła się obok tradycyjnych terapii jest przeszczepianie komórek macierzystych do ogniska pierwotnego uszkodzenia rdzenia kręgowego. Metoda ta jednak jest ciągle w fazie prób i eksperymentów.

Jak podają prof. Włodzimierz Jarmundowicz i dr Paweł Tabakow z Katedry i Kliniki Neurochirurgii AM we Wrocławiu w pracy p.t.: „Terapie komórkowe w leczeniu całkowitych urazowych uszkodzeń rdzenia kręgowego”, w celu połączenia uszkodzonego rdzenia wykorzystuje się też eksperymentalnie glejowe komórki węchowe, posiadające zdolności neurotroficzne. Tworzą one pomost pomiędzy proksymalnym i dystalnym odcinkiem przeciętego rdzenia kręgowego.

Nadal są to jednak metody eksperymentalne, a nie procedury medyczne i – jak podkreślają specjaliści – mają swoje mankamenty. Trudno bowiem znaleźć pieniądze na takie zabiegi, a prawie dla każdego przypadku jest tworzony osobny projekt badawczy.

W Polsce próby na różnym poziomie z wykorzystaniem komórek macierzystych prowadzi prawie każda placówka uniwersytecka, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Bydgoszczy. Najczęściej dotyczą one prób z krwią pępowinową przy naprawie uszkodzonych mięśni, serca, leczeniu białaczki.

W Europie najbardziej zaawansowane programy badawcze ma Wielka Brytania, a na świecie Stany Zjednoczone i Korea Południowa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum