Leczenie akromegalii: nie wszystkie leki są dopuszczone do stosowania u dzieci

www.rynekzdrowia.pl Autor: PTWP - RynekZdrowia.pl • Źródło: MS, MAK/Rynek Zdrowia   • 16 grudnia 2018 20:32

- Akromegalia występuje przede wszystkim u osób dorosłych w różnym wieku. U dzieci mamy do czynienia z pewną specyfiką dotyczącą tej choroby - mówi prof. Mieczysław Walczak, konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej.

Leczenie akromegalii: nie wszystkie leki są dopuszczone do stosowania u dzieci
Prof. Mieczysław Walczak, konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej; FOT.: PTWP

- Kiedy u dzieci występuje nadmiar hormonu wzrostu, mamy do czynienia z gigantyzmem. Takie osoby w okresie wzrostowym nierzadko mierzą ponad 2 metry. Natomiast pod koniec procesu wzrastania u tych pacjentów, w okresie młodzieńczym, coraz bardziej wyraźne stają się cechy akromegalii - wyjaśnia prof. Mieczysław Walczak.

I dodaje: - Wśród dzieci i młodzieży przypadków akromegalii jest znacznie mniej niż u osób dorosłych. Jednak u młodych pacjentów z tą chorobą mamy problemy z terapią. Kiedy nie pomagają preparaty - somatostatyny - podstawowym postępowaniem staje się leczenie zabiegowe.

- Problemem, który dotyka dzieci i młodzież z akromegalią jest fakt, że nie wszystkie leki są dopuszczone do stosowania u osób poniżej 18. roku życia. Dlatego w niektórych sytuacjach pewne preparaty musimy podawać w ramach terapii niestandardowej - podsumowuje prof. Mieczysław Walczak.

Wypowiedź zarejestrowana podczas debaty redakcyjnej Rynku Zdrowia pt. „Zespoły chorobowe w endokrynologii - wyzwania dla pacjentów, lekarzy i systemu opieki zdrowotnej” (Warszawa, 13 grudnia 2018 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum