Leczenie WZW B w Polsce odbiega od wytycznych europejskich

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2009 07:31

Bardzo ważne jest zdiagnozowanie chorych w stadium przewlekłym i podjęcie leczenia, bo później brak jest możliwości terapeutycznych, a jedynym ratunkiem jest przeszczep wątroby - podkreślił prof. Waldemar Halota z Katedry Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, podczas spotkania w sprawie wytycznych europejskich leczenia WZW B.

Wirus HBV będący przyczyną WZW B jest 100 razy bardziej zakaźny od wirusa HIV. Przenosi się przez zakażoną krew. Ostre zakażenie u 5-10 proc. dorosłych przechodzi w zakażenie przewlekłe, które grozi marskością i niewydolnością wątroby, a u 2-5 proc. pacjentów jest przyczyną pierwotnego raka tego narządu.

Prof. Halota przypomniał, że dzięki obowiązkowym od 1996 r. szczepieniom noworodków przeciw HBV oraz poprawie warunków sanitarno - higienicznych w placówkach medycznych, udało się w Polsce w dużym stopniu ograniczyć szerzenie się zakażeń tym wirusem.
 
Według prof. Haloty, dużym problemem jest to, że 90 proc. chorych na WZW B w Polsce nie wie, że jest zakażonych. Ma to zarówno negatywne skutki epidemiologiczne, bo są oni źródłem zakażenia dla innych osób, ale i ekonomiczne, bo leczenie w późniejszych stadiach jest znacznie droższe.

Specjalista przypomniał, że przewlekłe WZW B można diagnozować przy pomocy tanich testów na obecność przeciwciał przeciw HBV. Pacjenci, u których stwierdzi się ich obecność, powinni być diagnozowani bardziej szczegółowo.

Wśród innych problemów chorych na WZW B lekarze wymienili też za małą liczbę przeszczepów wątroby. Obecne zapotrzebowanie na przeszczepy w tej grupie chorych szacuje się na 600 rocznie, tymczasem wykonuje się ich tylko 200.

W czasie debaty podkreślono potrzebę stworzenia rejestru chorych z WZW B w Polsce oraz opracowania i wdrożenia narodowego programu zwalczania chorób wątroby.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum