Lawinowo rośnie liczba samobójstw i prób samobójczych wśród uczniów

Autor: Dziennik Gazeta Prawna, JW/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2019 13:14

Dzieci, które próbują odebrać sobie życie, jest coraz więcej, a do policyjnych statystyk trafiają jedynie ekstremalne przypadki - twierdzi Lucyna Kicińska, koordynatorka telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. W roku 2018 na swoje życie targnęło się 160 uczniów. Było ich aż trzykrotnie więcej niż w roku 2016 i sześciokrotnie więcej niż w roku 2013.

Lawinowo rośnie liczba samobójstw i prób samobójczych wśród uczniów
Fot.Elizabeth Albert:Flickr (CC BY 2.0).jpg

Jak informuje Michał Gaweł z Komendy Głównej Policji, równocześnie wzrosła łączna liczba dzieci między 7. a 18. rokiem życia, które chciały popełnić samobójstwo. Od 2013 r. do 2018 r. odnotowano tu dwukrotny skok: z 357 do 772 przypadków.

Zaledwie 44 proc. szkół ma na etacie specjalistę, który jest kluczową osobą przy zapobieganiu takim zdarzeniom - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Problem nie dotyczy jednak tylko dzieci i młodzieży. Z powodu samobójstw ginie w Polsce więcej ludzi niż w wypadkach drogowych. Mówili o tym eksperci podczas I Kongresu Suicydologicznego w Łodzi (22 marca 2018 r.). W roku 2017 było to ponad 5,2 tys. osób, z czego 80 proc. stanowili mężczyźni. Szacuje się, że 60-90 proc. osób z zachowaniami samobójczymi (zależnie od grupy wiekowej) przejawia różne zaburzenia psychiczne, m.in. depresję.

- Nieustannie zajmujemy się ofiarami wypadków drogowych - słusznie, ale jednocześnie nie poświęcamy dostatecznej uwagi ofiarom zamachów samobójczych. (…) Przy wypadkach drogowych mówimy, że winni są kierowcy, infrastruktura dróg, pijaństwo. Jest na kogo zrzucić odpowiedzialność. A kogo obciążyć winą przy samobójstwie? - mówił podczas łódzkiej konferencji prezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, prof. Brunon Hołyst.

Biorąc pod uwagę fakt, że według profesora przyczyn samobójstw może być nawet kilkaset, opracowanie skutecznej prewencji jest bardzo trudne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum